Sudačka komisija o prekršaju Ademija protiv Istre: To nije jasna i očigledna pogreška

Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre izvan kaznenog prostora, izazov je u kojem se ne očekuje intervencija VAR-a, objasnili su

Dinamo je u nedjelju slavio protiv Istre (2-1) te tako kompletirao 22. kolo Prve HNL. Zaslužena pobjeda 'modrih' u borbi za naslov, ali opet se priča o dvojbenim sudačkim odlukama. Odnosno, o onome što je prethodilo drugom golu Dinama.

Mislav Oršić je zabio za 2-1 iz jedanaesterca u 54. minuti. Penal nije sporan. Mauro Perković nagazio je Komnena Andrića po gležnju u svome kaznenom prostoru i Zdenko Lovrić je opravdano pokazao na bijelu točku. No, sporno je ono što je prethodilo prekršaju za kazneni udarac.

Arijan Ademi bio je u duelu s igračem Istre Pererom. Zakasnio je u duel, ušao u domaćeg igrača i srušio ga na pod. Svjestan da je napravio mogući prekršaj, Ademi je podignuo ruke i izgledalo je kao da se ispričava sucu i Pereri nadajući se kako neće biti prekršaj. I nije. Zdenko Lovrić nastavio je s igrom, a u nastavku akcije je Perković napravio jedanaesterac.

Video spornog prekršaja pogledajte OVDJE

Sudačka komisija HNS-a još je ranije ove sezone objavila kako će nakon svakog kola objaviti analizu pojedinih situacija, a tako su napravili i nakon 22. kola. Analizirali su i spomenutu situaciju s utakmice Dinama i Istre.

I sami su svjesni kako je kontakt postojao između igrača Istre i igrača Dinama, ali VAR se nije smio uključiti jer pogreška nije bila jasna i očigledna iako je prethodila situaciji u kojoj su 'modri' izborili jedanaesterac. Iz njega su u konačnici i zabili gol.

- Ispravna odluka suca utakmice, kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (prekršaj gaženja). Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre izvan kaznenog prostora, izazov je koji, temeljem smjernica PNI i implementacije VAR tehnologije, ne smatramo “jasnom i očitom pogreškom“ i, sukladno navedenom, ne očekujemo intervenciju VAR sobe - objavila je Komisija, piše HNS.

Kako se VAR nije smio uključiti, Zdenko Lovrić je taj koji koji je trebao sam odlučiti je li Ademi napravio prekršaj. U konačnici, obzirom da je pustio igru, za njega to nije bio prekršaj.

U nastavku donosimo i analizu preostalih utakmica:

GORICA - HAJDUK

Glavni sudac: Tihomir Pejin. Pomoćni suci: Marjan Tomas i Anto Marić. VAR sudac: Fran Jović.

35. minuta: Ispravna odluka kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (kažnjiva igra rukom) nakon opravdane intervencije VAR suca slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice.

57. minuta: Neispravna procjena prvog pomoćnog suca (kažnjivo zaleđe). Sukladno protokolu činjeničnom odlukom VAR sudac ispravno korigirao odluku pomoćnog suca (pogodak).

HRVATSKI DRAGOVOLJAC - OSIJEK

Glavni sudac: Dario Kulušić. Pomoćni suci: Goran Perica i Vice Vidović. VAR sudac: Igor Pajač.

34. minuta: Ispravna procjena suca utakmice, “nema prekršaja“ kažnjive igre rukom kad branič Hrvatskog dragovoljca, unutar vlastita kaznenog prostora, sam sebe pogađa loptom u ruku koja se nalazi u potpuno prirodnom položaju za tu prirodu kretnje tijela.

50. minuta: Neopravdana, neočekivana VAR  intervencija. U ovakvim incidentima ne očekujemo upotrebu VAR tehnologije jer ista inicira neispravnu odluku suca utakmice “kazneni udarac“ (važna pogreška VAR suca i suca utakmice).

RIJEKA - LOKOMOTIVA

Glavni sudac: Duje Strukan. Pomoćni suci: Bojan Zobenica i Alen Jakšić. VAR sudac: Dario Bel.

62. minuta: Ispravna odluka vrlo dobro pozicioniranog suca “nema prekršaja“ unutar kaznenog prostora Lokomotive. U razmatranjima pravila nogometne igre vidljivo je da branič na prirodan i dozvoljeni način “prvi igra loptom“, a posljedični lagani kontakt s napadačem nije prekršaj.