Udruženje novinara: Najbolji svjetski sportaš je Đoković

U izboru Međunarodnog udruženja sportskih novinara (AIPS) norveška skijašica-trkačica Marit Bjørgen i tenisač Đoković izabrani su za najbolje sportaše svijeta

Čak 379 novinara iz 82 države davalo je svoje glasove za najbolje sportaše 2011. godine. Trostruki osvajač Grand Slam turnira (Australian Open, Wimbledon i US Open), Đoković, uvjerljivo je odnio pobjedu ispred najboljeg nogometaša svijeta Lionela Messija. Srbijanski tenisač osvojio je 812 bodova, dok je Argentinac ostao kratak za 122 (690). Treći u poretku sa 441 bodom završio je jamajčanski sprinter Usain Bolt.

Kod sportašica je konkurencija bila puno "žešća", pa je tako Norvežanka Marit Bjørgen slavila s minimalnih 10 bodova prednosti ispred kenijske atletičarke Vivian Cheruiyot (576-566). Bjørgen je naslov najbolje sportašice u 2011. godini zaslužila osvajanjem četiri zlatne i jedne srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu. Cheruiyot je do drugog mjesta dogurala pobjedama u utrkama na 5 000 i 10 000 metara na Svjetskom prvenstvu u korejskom Daeguu. Talijanska plivačica Federica Pellegrini završila je treća u poretku sa 448 bodova.

Spomenimo samo da je ovu nagradu prošle, 2010. godine, osvojila hrvatska atletičarka Blanka Vlašić.

Za najbolju momčad svijeta očekivano je izabrana Barcelona. Europski, svjetski i nacionalni nogometni prvak uvjerljivo je slavio ispred ragbijaške momčadi, svjetskog prvaka Novog Zelanda (1411-1000).