To je to što me zanima!

Za Norvežanke igra i Hrvatica, a najveća zvijezda prošla je krađu intimnih fotki i 'pakao' ozljeda

Koliko su dobre, recimo da među 16 nije ni Marta Tomac, kći našeg Željka Tomca. Prije četiri godine izgubili smo od Norvežanki rekordnih 16-34, a 1994. na Euru smo ih dobili 16-15
Vidi originalni članak

Ako je Mađarska već bila senzacija, pa još veća Nizozemska, za Norvešku ćemo morati tražiti novu riječ skinemo li danas (18:15, PlanetSport 1) i nju. Reprezentacija koja je dvostruki olimpijski prvak, trostruki svjetski i sedmerostruki europski, koja je osvojila 27 velikih medalja bit će na ovom Euru najveći izazov Hrvaticama, koje, za usporedbu, nisu nijednu.

POGLEDAJTE VIDEO: Slavlje rukometašica

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nismo mislili ni da će uspjeti protiv Mađarske, još manje protiv Nizozemske, pa su uspjele, stoga ih nitko više nema pravo otpisivati unaprijed. Makar, realnost kaže da su Norvežanke svijet za sebe i da tu nema velike nade.

Zadnje su zlato osvojile prije četiri godine u Danskoj, tamo su nas pomele 34-16 što nam je najteži poraz u povijesti. Zadnju su medalju uzele na SP-u u Njemačkoj prije tri godine, a to je takvoj reprezentaciji prevelika suša. Na dva posljednja velika turnira bile su pete pa četvrte, a u Danskoj ih samo loša sreća može ostaviti bez zlata bez obzire što o sebi mislile Francuskinje, Ruskinje... 

Grupu s Poljskom, Njemačkom i Rumunjskom prošle su uz gol-razliku +40. Tek ih je Rumunjska mučila do 45. minute, pa su u zadnjih 15 napravile +8. Lakoća. Drugi krug otvorile su s 32-25 protiv Nizozemske.

Nora Mørk opet dominira i to je karika koja im je nedostajala zadnje dvije godine. Tek 167 centimetra, a može što poželi, hitra, brza, za sve uglavnom neuhvatljiva. Pravi mali tenk. Ni ne vidi se skoro troogodišnja pauza zbog tri operacije koljena. Prvi put križni ligamenti stradali su joj u Gyõru u veljači 2018., pa opet šest mjeseci kasnije, a kada joj se isto dogodilo u debiju za CSM Bucuresti nakon deset minuta, u prvoj utakmici poslije 14 mjeseci, u Norveškoj su mislili da će odustati od svega.

- Ne razumijem zašto imam toliko nesreće - zapitala se tada.

Ne samo s ozljedama, nego i s privatnim životom. Prije tri godine haker, koji je kasnije sve priznao, ukrao joj je intimne fotografije s mobitela, koje su, jasno, završile tamo gdje nisu trebale. I to ju je dotuklo, pogotovo kad je bila uvjerena da su u norveškoj muškoj reprezentaciji dijelili fotografije. Pa je uime suigrača istupio kapetan Bjarte Myrhol.

- Morali smo je uvjeriti da mi nismo to radili, već da smo bili potpuno uz nju.

Mørk se naljutila i na Savez, koji je, po njoj, morao u tom slučaju bolje reagirati, pa se kratko povukla iz reprezentacije. Međutim, brzo se predomislila. Sve se dogodilo prije SP-a u Njemačkoj gdje su Norvežanke bile srebrne.

- Bila sam uplašena i samo željela pobjeći što dalje. Nisam se htjela ni družiti s ljudima. Razmišljala sam uzeti avionsku kartu i otputovati na drugi kraj svijeta za Božić. Ali onda sam shvatila da će ta osoba koja mi je to učinila pobijediti ako to napravim te da moram vratiti kontrolu u svoj život. Imala sam i zdravstvenih problema zbog toga, mučila sam se spavati i jesti. Život mi se promijenio, svaki mi je dan bio isti. Mislim da ti ljudi ni ne shvaćaju što to može učiniti nekome.

Sve je to izgurala i sada je s 30 golova u četiri utakmice najbolji strijelac Eura na kojem je ona jedna od šest igračica norveškog prvaka Kristiansanda. Deset golova manje ima Camila Herrem, s 34 godine i dalje najbolje norveško krilo. Pa kad smo kod godina, da, tu je i dalje s 37 neuništiva Heidi Loke, iako više ne s ulogom kao nekad jer preuzela ju je Kari Brattset, pa s 40 Katrine Lunde, s 35 Marit Frafjord koja mijenja Mørk za obranu... Kaže naš izbornik, ne pate od godina, već zna li netko ili ne zna. Vrlo jednostavno.

Islanđanin Thorir Hergeirsson, koji je već 11 godina na klupi, ima takav izbor i luksuz da može izvan ekipe ostaviti nominalno prvu golmanicu Emily Sando, koja se mijenja u trokutu s Granlud i Lunde. Čudo. A sada u 16 ulazi Solberg koja se riješila korone. Na sredini je plavokosa Stine Oftedal koja izgleda kao da može sve, lijevo Veronica Kristiansen koja je nešto rezerviranija na ovom Euru, ali i ona je bila nedavno korona-pozitivna. Mork, Oftedal i Kristiansen u jednom su trenutku zajedno bile u Gyõru. Da birate All-Star vanjsku liniju, ne biste otišli dalje od njih tri. Ne krene li jednoj, tu je Henny Reistad kojoj je tek 21, a igra kao velika.

Trče svih 60 minuta i ne staju. Ne znaju što je četvrta brzina i to će nam biti najveći test jer njihovu brzinu i tranziciju kojom lome sve nisu mogli riješiti ni bolji od nas, realno. Koliko su dobre, recimo da među 16 nije ni Marta Tomac, kći našeg Željka Tomca koji je 2003. postao izbornik naše ženske reprezentacije, a zadnjih je godina Bergeov pomoćnik u norveškoj muškoj reprezentaciji. Marta, dosad standardni dio ekipe kao srednja vanjska, sada mora čekati šansu u "civilu". Odigrala je 10 utakmica za Hrvatsku dok je izbornik bio Zdravko Zovko.

- Kad me pitaju jesam li Norvežanka ili Hrvatica, ne znam što reći. Recimo da sam pola-pola. Mislim da imam norveški mentalitet, ali svi mi kažu da imam hrvatski temperament - rekla je Marta.

Ipak, da proširimo malo optimizma, pamtimo jednu pobjedu na europskim prvenstvima nad njima. Bilo je to prije 26 godina, 1994. kada smo bili peti što nam je do danas, a nadamo se još samo do sljedećeg vikenda, i dalje najbolji rezultat na velikim natjecanjima. Tada smo dobili 16-15, druga su vremena to bila...

Idi na 24sata

Komentari 28

  • GeneralPraljakUskoplje 13.12.2020.

    Pitam se uvijek kako se roditelji osjecaju kad shvate da im djete nema veze sa hrvatskom , kad shvate da nisu uspjeli to srce vatreno izgraditi u svojoj djeci ... odvratan osjecaj

  • IRON MAIDEN 1975 12.12.2020.

    Koliko je srba,bosanaca igralo za Hrv🤫🤫🤫

  • a disi ti 12.12.2020.

    Dajte gole slike molim vas

Komentiraj...
Vidi sve komentare