To je to što me zanima!

CERN-ova potraga za božjom česticom napokon blizu kraja?

Rezultate istraživanja znanstvenici će objaviti na konferenciji u srijedu. Nakon više desetljeća rada i milijuna potrošenih dolara nisu spremni reći da su otkrili česticu
Vidi originalni članak

Znanstvenici Europskog centra za nuklearna istraživanja (CERN) u srijedu bi trebali objaviti da su prikupili dovoljno dokaza koji gotovo sigurno potvrđuju postojanje Božje čestice ili Higgsovog bozona. Ipak, nakon više desetljeća rada i milijuna potrošenih dolara istraživači u CERN-u nisu sasvim spremni reći da su otkrili česticu. 

Na konferenciju u srijedu pozvano je pet vodećih fizičara koji bi mogli objaviti jesu li potvrdili postojanje Higgsovog bozona s 99,99 postotnom sigurnošću, koja je poznata kao sigurnost od četiri sigme. Među pozvanima na konferenciju u Švicarskoj je i profesor fizike Peter Higgs po kojem je čestica dobila ime.

Na istraživanju rade dva tima CERN-ovih znanstvenika koji su jako blizu otkriću, ali još ga ne žele proglasiti sigurnim.Svaki od dva tima, ATLAS i CMS, uključuje tisuće ljudi koji rade neovisno jedni od drugih kako bi se osigurala točnost. 

- Bilo koji razumni vanjski promatrač će reći da mu to izgleda kao otkriće, rekao je za AP profesor John Ellis s Kraljevskog sveučilišta u Londonu koji za CERN radi od 1970.-ih godina. Uprava CERN-a želi da dva istraživačka tima potvrde postojanje Higgsova bozona sa sigurnošću od 99,99995 posto, odnosno pet sigmi, što govori o važnosti ovih rezultata. 

Božja čestica subatomskim česticama daje snagu i fizičari je smatraju najbitnijim faktorom za razumijevanje svemira. Koncept treba razriješiti zagonetku i odgovoriti na pitanja kako se subatomske čestice kao što su elektroni, protoni i neutroni formiraju, te što im daje masu. Odgovor je prvi u teoriji ponudio fizičar Peter Higgs 1960-ih. Znanstvenici koji imaju pristup novim CERN-ovim podacima kažu kako se kombinacijom rezultata dva istraživačka tima može reći da im je otkriće nadomak ruke. 

Glasnogovornik CERN-a James Gillies u ponedjeljak je rekao da će biti vrlo oprezni s neslužbenim kombinacijama dobivenih podataka. 


Idi na 24sata

Komentari 31

  • vasco 05.07.2012.

    5σ je 99,99994 a ne 99,99995. Nemojte se zezat, bitna je to razlika.

  • KristinaMlinar 04.07.2012.

    Pozdrav. Želim ti prestaviti simulaciju stvarnog života. U ovoj igri možeš biti sve što i u stvarnom svijetu. Možeš biti: vojnik, zapovijednik ili dozapovijednik vojske, političar, predjsednik stranke, Ministar Vanjskih Poslova, Ministar Obrazovanja, Ministar Obrane, možeš biti predsjednik Hrvatske, možeš biti poduzetnik i imati svoju firmu te prodavati proizvode na tržištu, možeš biti direktor dioničkog društva ili dioničar..Mogučosti su bezbrojne. Pridruži nam se: http://e-sim.org/lan.1065/

  • vragmali 04.07.2012.

    sve znalac do znalca, nego jel tko jebal ovu noć ?

Komentiraj...
Vidi sve komentare