To je to što me zanima!

EU mijenja pravila: Kućanski aparati morat će trajati dulje

EU želi manje otpada kako bi zaštitili okoliš te planiraju uvesti pravila prema kojima će uređaji morati imati dulji rok trajanja. Serviseri će morati imati dijelove 10 godina od kupnje i uređaji će se lakše popravljati
Vidi originalni članak

Europska komisija ratificirala je nove standarde za kućanske aparate koji će od proizvođača zahtijevati dulji rok trajanja proizvoda i jamstvo o nabavi rezervnih dijelova kako bi se smanjila količina otpada i zaštitio okoliš.

Važeći standardi uglavnom su fokusirani na efikasnu potrošnju energije i vode a od 2021. godine njihova će izmijenjena verzija, fokusirana na mogućnost popravka, obuhvatiti i električne uređaje poput televizora, rasvjetnih tijela, frižidera i strojeva za pranje suđa i rublja.

U izmijenjenoj će verziji standarda proizvođači biti obavezni nabavljati rezervne dijelove za neovisne servisere u roku od 10 godina od datuma kupnje uređaja.

Ti će se dijelovi također morati moći zamijeniti upotrebom običnih alata i bez oštećenja proizvoda.

Prema procjenama Europske unije, te bi mjere zajedno s postroženim propisima o označavanju trebale smanjiti emisiju ugljičnog dioksida za više od 46 milijuna tona godišnje.

- Brojke govore same za sebe: te mjere mogu uštedjeti europskim kućanstvima u prosjeku 150 eura godišnje i omogućiti do 2030. uštedu energije ekvivalentnu godišnjoj energetskoj potrošnji Danske - istaknuo je u priopćenju Jyrki Katainen, potpredsjednik EK za radna mjesta, rast, ulaganja i konkurentnost.

Krajnji efekt trebala bi biti manja količina starih uređaja na otpadu i manja potrošnja prirodnih resursa i manja emisija štetnih plinova u proizvodnji novih uređaja.

- Naša energetska efikasnost i strategija eko-dizajna bit će sve važniji instrumenti na putu prema ostvarenju zacrtanog dugoročnog cilja o potpuno dekarboniziranoj Europskoj uniji do 2050. godine - poručuje prema priopćenju povjerenik EU-a za mjere zaštite klime i energiju Miguel Arias Canete.

Nove mjere neće se odnositi na uređaje poput pametnih telefona i laptopova čije jednokratne baterije i softver s ugrađenim 'kočnicama' za performanse kritičari smatraju glavnim izvorom 'kulture bacanja'.

Idi na 24sata

Komentari 44

  • strsljen2013 03.10.2019.

    Polako dolazi iz guice u glavu.

  • -Lima-ZG-U-❤ 03.10.2019.

    Ma price, tko ce drzat npr: jedantv 10 god. kada svake dvijebgodine izadje nesta novije i bolje. Jabmjenjam tv svakih 5 god a mobitel svake dvije into je za mene ok a kome ne pase njegov problem.

  • Preteznovedro 03.10.2019.

    Koliko će poskupiti aparati to nisu naveli. Neka kućanstva si jedva mogu priuštiti i ove a neka ni ove.

Komentiraj...
Vidi sve komentare