To je to što me zanima!

Facebookova pitanja koja vas izlažu napadima prevaranata

Objava osjetljivih podataka na Facebooku potencijalna su opasnost za korisnika. Donosimo pet podataka koje Facebook od vas traži, no bolje ih ne unijeti
Vidi originalni članak

Facebook je najposjećenija stranica na internetu. Popularnost ovoj društvenoj mreži ne jenjava, na Facebooku 'visimo', chatamo, dijelimo fotografije s prijateljima i razne druge doživljaje. 

No, prečesto podijelimo i previše. Sigurno imate barem jednom prijatelja na listi za kojeg vam se čini da objavljuje previše ili čak i osjetljive stvari koje su potencijalna opasnost za korisnika. Možda niste svjesni da i sami otkrivate neke podatke o sebi puno širem krugu ljudi nego što to mislite. 

Evo pet važnih informacija koje Facebook pita svakog korisnika da ispuni, a koje vam lako naknadno mogu zadati muku i probleme. 

Vaš broj mobitela

Nemojte javno objaviti svoj mobitel ili kućni broj telefona. Tako ste podložni napasnicima, kradljivcima identiteta, hakerima i prevarama. Koristeći vaš broj mobiteli, netko se može Facebooku predstaviti kao vi i na prevaru dobiti informacije o vama. Tester sigurnosti Reza Moaiandin je generirao milijune telefonskih brojeva u Americi i koristeći softver koji je sam iskodirao poslao je upite Facebooku i probio se u milijune Facebook profila koji nisu imali dobro namještene sigurnosne postavke. 

Ako već upisujete svoj broj, skrijte ga u postavkama profila. Tako ćete izbjeći mogućnost da se vaš broj pojavi u pretragama. 

Vaša kućna adresa

Ovo je stvarno loša ideja. Objavite li na fejsu da idete na odmor ili samo zakačite fotku s plaže, a uz profil vam se vidi i kućna adresa istog ste trena postali meta za potencijalne kradljivce. Posebice pazite kod kreiranja evenata. Ako radite Facebook pozivnicu za party u svom stanu ili kući vrlo vjerojatno će ostati snimljena lokacija vezana uz event. Pazite da tom prilikom nikako event ne ostavite javnim, nego ga podijelite samo s uskim krugom prijatelja koje i pozivate na događaj. Ili još bolje, obrišite event nakon što prođe. 

Bilo što vezano uz posao

Uvijek treba biti oprezan o sadržaju koji objavljujete o kolegama na poslu. Da, to se svakako odnosi i na komentare o šefu ili šefovima. Također, najbolje je izbjeći i objavu adrese mjesta na kojem radite. Naime, ako haker naumi provaliti u neko računalo na vašem poslu, lako moguće da će to prvo pokušati preko društvenih mreža. 

Ako imate na friend list više kolega s posla, dobro je proći malo kroz arhivu objava i ukloniti komentare koje bi se moglo krivo shvatiti. 

Status vaše ljubavne veze

Ovo ste vjerojatno već naučili. Status "It's complicated" postao je famozna Facebookova inovacija koja je korisnicima samo zadavala probleme. Statusi o vezama su i meta raznih znatiželjnika. Postojala je i aplikacija koja bi vas obavještavala kada netko od vaših prijatelja na Fejsu objavi da je "slobodan". Također, statusi poput "slobodan" su i mamac za razne prevarante koji će se lažno predstaviti i pokušati izmamiti novac od vas. Najjednostavnije je sasvim ukloniti taj status. 

Podaci o karticama

Facebook je besplatan za korištenje, no Facebook ipak traži i broj kreditne kartice (nije obavezno).  Dodavanjem broja kartice iz nekih zemalja na Facebooku možete kupovati proizvode, poklon kartice, a u nekim gradovima djeluju i groupon ponude preko Facebooka. Najbolje je ne unositi ili bar ne ostaviti spremljeno nikakve podatke o vašim karticama. 

Idi na 24sata

Komentari 6

  • kiko3655 05.09.2015.

    odavno gluplji clanak nisam procitao..

  • svejedobro 04.09.2015.

    Ne koristim Facebook...

  • CptNemo 04.09.2015.

    Sva sreća pa je moj regan odavno dok Cuki još nije bio fanatično opsjednut skupljanjem podataka o svima. A i moraš bit teži moron da tom spywareu u koji se provaljuje lakše i brže nego u lokalnu trafiku - ostaviš ijedan PRAVI podatak.

Komentiraj...
Vidi sve komentare