To je to što me zanima!

Izradili čeljust 3D printerom i uspješno je ugradili ženi (83)

Čeljust je izrađena zagrijavanjem i spajanjem praha pomoću lasera, sloj po sloj. Iako je ova čeljust vrlo složena, nakon dizajniranja isprintana je za nekoliko sati
Vidi originalni članak

Nizozemski liječnici 83-godišnjoj su ženi uspješno ugradili umjetnu donju čeljust izrađenu uz pomoć 3D printera, prenosi BBC. Transplantacija je obavljena još u lipnju prošle godine, no informacije o njoj tek su sada objavljene. Liječnici tvrde da je ovo prva operacija te vrste, a očekuju da će ovaj način transplantacije idućih godina postati uobičajeniji.

Operaciji je prethodilo istraživanje na Institutu za biomedicinska istraživanja na belgijskom Sveučilištu u Hasseltu, a samu su čeljust od titanskog praha izradili u belgijskoj tvrtki LayerWise, specijaliziranoj za izradu raznih metalnih dijelova. Pacijentica je patila od kronične upale kosti, a liječnici su zaključili da bi rekonstrukcija čeljusti, zbog njezine poodmakle dobi, bila prerizična pa su se okrenuli novoj tehnologiji.

Čeljust je izrađena zagrijavanjem i spajanjem praha pomoću lasera, sloj po sloj. Iako je ova čeljust vrlo složena, nakon dizajniranja isprintana je za samo nekoliko sati. Trodimenzionalni dizajn bio je automatski podijeljen na dvodimenzionalne slojeve koji su potom spojeni laserom. Za samo jedan milimetar bila su potrebna 33 sloja. Nakon što su svi slojevi spojeni, čeljust je dobila i biokeramički premaz.

Sama je operacija trajala četiri sata, što je samo petina vremena potrebnog za uobičajenu rekonstruktivnu kirurgiju. Pacijentica je uskoro nakon buđenja progovorila nekoliko riječi, a već je idućeg dana ponovno mogla gutati. Kući je puštena nakon četiri dana. Čeljust je teška 107 grama, što je za trećinu više od obične, no pacijentici se nije bilo teško naviknuti na nešto veću masu.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Julian Assange 08.02.2012.

    Ovo je već stara tehnika koja se iz dana u dan usavršava. Na raspolaganju je već stotinjak čvrstoća materijala koje nastaju kombinacijom omjera korištenja dvije supstance, što znači da u istom printu možete dobiti nijanse tvrdoće od nježne gume do plastičnog kamena. Bio sam osobno prisutan demonstraciji printa jednog kugličnog ležaja, nakon čega sam ga uhvatio u ruku i zavrtio. Kuglice u lageru su se savršeno glatko okretale. Fantastičan dojam koji potpuno mijenja perspektivu gledanja na dosadašnju proizvodnju predmeta. Uskoro ćemo na torrentima razmjenivati 3D modele i sami si ih printat doma, pa ako ti zafali dio u autu doma ćemo ga isprintat, pa zašto ne jednog dana i cijele karoserije. Ono što je realno da ćemo klincima sami printat savršeno funkcionalne igračke pri čemu će nam samo mašta biti granica naše kreativnosti. Uz 3D printere dolazi nam jedan veseliji i kreativniji pogled na svijet kakvog danas poznajemo. ;-)

  • gandi1 08.02.2012.

    Svaka čast. Evo u ovakve stvari treba ulagati i za ovakve stvari treba korisiti Teslina i ina otkrića, a ne za oružje i ratovanje.

  • drug Tito_1 07.02.2012.

    Čestitamo!

Komentiraj...
Vidi sve komentare