To je to što me zanima!

Kako sigurno kupovati preko interneta? Ovo su tri pravila

Mnogi internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju: Dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.
Vidi originalni članak

Europol je na svojim web stranicama objavio savjete za sigurnu kupnju preko interneta koji bi trebali pomoći da se smanji broj on-line prijevara. 

Tzv. zlatna pravila sigurne on-line kupovine, koja slijede u nastavku, na svojoj je stranici prenio i hrvatski MUP. 

Kupujte od provjerenih izvora: Koristite marke i trgovine koji su vam poznati ili koje ste već koristili te provjeravajte kako su ocijenjeni prodavači od kojih kupujete na stranicama kao što su Amazon i eBay.

Provjeravajte trajna plaćanja: Prije nego što pošaljete podatke o svojoj kreditnoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.

Mnogi internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju: Dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.

Koristite kreditne kartice pri online kupovini: Većina kreditnih kartica ima dobru politiku zaštite kupca. Ukoliko niste dobili ono što ste naručili, izdavatelj kreditne kartice će vam vratiti novce.

Provjerite je li prijenos podataka prikladno zaštićen: Potražite ikonu lokota na URL traci te koristite HTTPS i SSL protokole kada pregledavate internet.

Uvijek spremite sve dokumente vezane uz vaše on line kupnje: Mogli biste ih trebati da utvrdite uvjete prodaje ili dokažete da ste platili robu. Ukoliko ne kupujete određeni proizvod ili uslugu, nemojte davati podatke o svojoj kreditnoj kartici.

Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed: Ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu.

Nemojte slati novce nikome koga ne poznajete: Ukoliko vam se netko obrati online i traži novac, razmislite biste li dali isti iznos novca nepoznatoj osobi koju sretnete na cesti.

Nikada nikome nemojte slati broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektroničke pošte.

Izbjegavajte online kupovinu na stranicama koje ne koriste potpunu autentifikaciju (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code).

Nikada ne šaljite podatke o kartici u nekriptiranoj elektroničkoj pošti: Neke online trgovine izvan Europe traže da im dostavite kopiju svoje kartice ili putovnice putem telefax-a kao jamstvo.

Idi na 24sata

Komentari 28

  • audi 2.0 06.08.2017.

    Meni je jednom bila hakirana prepayd kartica adiko banke. Svaki dan mi je skidalo u 18h 9 kn. Kad bi kartica bila prazna sve ok. Cim bi stavio 100, 200kn gore opet bi se nastavljalo skidanje. Otisao do banke i objasnio sve...i popunio neki obrazac te nakon par dana mi je na moj tekuci vracen kompletan iznos koji mi je bio napravljen u tih par dana. Skidam Adiku kapu. Dobio sam novu karticu i za sad je sve ok. Lp

  • Nik Dubrovnik 02.08.2017.

    sve zivo kupujem preko interneta i nikad niti jedan problem nisam imao.

  • AlenkaVugrinec 01.08.2017.

    Trag novca uvijek dovodi do onoga tko je novac primio. O kojim prevarama vi govorite ???? Kupujem dnevno pa iz cijelog svijeta nikada nikakvih prevara nije bilo. Koliko vas sponzorira Internet trgovina koju pokušavate zaštititi pa toga ima samo u Hrvatskoj.

Komentiraj...
Vidi sve komentare