To je to što me zanima!

Manje zabave i manje seksa: Mobiteli progutali generaciju Z

Psihologinja Jean Twenge navodi kako maturanti danas izlaze manje nego prije 8 godina, manje su u vezama, ali se i manje druže s prijateljima, a kao krivca vidi pametne telefone
Vidi originalni članak

Današnji su tinejdžeri zatvoreniji i manje neovisni od prijašnjih generacija, a ta promjena odgovara trendu eksplozije pametnih telefona nakon 2012. godine. Umjesto da izlaze i trude se biti što više odvojeni od roditelja, ova post-milenijalna generacija ostaje doma i druži se na Snapchatu te je sve nesretnija, prenosi Fortune

Psihologinja Jean Twenge za Atlantic je objavila statističke podatke prema kojima maturanti danas provode manje vremena vani nego što su to osmaši činili 2009. godine. Samo 56 posto maturanata bilo je u vezama prije dvije godine, dok je to kod generacije X i 'baby boomera' bilo 85 posto. Broj tinejdžera koji se svaki dan druže s prijateljima od 2000. godine u SAD-u je pao za 40 posto. Isti ti tinejdžeri koji su pred faksom danas i rade puno manje. Tako posao danas ima samo 55 posto maturanata, dok je to krajem '70-ih bilo 77 posto. Isto tako i manje voze te se manje i kasnije počinju upuštati u seksualne odnose. Iz toga proizlazi pozitivna nuspojava - manji broj trudnoća u tinejdžerskoj dobi. 

Međutim, Twenge navodi da su razina depresije i samoubojstava tolike da je ova generacija na rubu najveće mentalne krize u nekoliko desetljeća. Prema njoj je jasna veza ovih problema i pametnih telefona. Istraživanja ukazuju na to da je više vremena na društvenim mrežama povezano s nižom razinom sreće, većom usamljenošću, depresijom i rizicima od samoubojstva. Navodi da je velik dio toga povezan sa strahom od toga da ćemo propustiti zabavu u kojoj drugi uživaju. Kao još jednog krivca navodi i cyber nasilje. 

Posljedice bi također mogle biti dugotrajne. Depresija kod adolescenata mogla bi se ponoviti u odrasloj dobi, a i teže bi moglo biti razvijanje društvenih vještina. Twenge predlaže i rješenje, koje je prilično jednostavno. Neke od najtežih posljedica mogu se ukloniti, ako se elektronički uređaji koriste manje od dva sata na dan - što i ne bi trebalo biti teško provesti u djelo.

Idi na 24sata

Komentari 36

  • killer44 12.08.2017.

    Lijepo je surfati na internetu, ali ja se nedam..!

  • siviSMUCEK_1 10.08.2017.

    Istina...polako ali sigurno propadamo sto se tice svega

  • 08.08.2017.

    Mene bi više zanimalo da li je mobitel uzrok ili samo posljedica. Ja bi prije uzroke tražio u današnjem društvu i "vrijednostima". Od sveopće "političke korektnosti", preko uvredljivosti za svaku glupost do izmišljanja gluposti o postojanju 50+ spolova.

Komentiraj...
Vidi sve komentare