To je to što me zanima!

Mikrobi u atmosferi su 'glavni krivci' loših vremenskih prilika

Bakterija koja najčešće uzrokuje oborine je seudomonas syringae. Njezin specifični gen kodira protein u vanjsku membranu i veže molekule vode formirajući tako led
Vidi originalni članak

Leteće bakterije u atmosferi u velikoj su mjeri krivac za loše vrijeme, vjeruju znanstvenici sa Sveučilišta Montana State. Rezultat je to pronađene koncentracije brojnih bakterija u središtu tuče, piše Daily Mail. Ovo otkriće sugerira da mikrobi u zraku igraju vodeću ulogu ne samo u tuči, već i u drugim vremenskim prilikama.

- Bakterije su pronašli unutar jezgre, prvom dijelu tuče koji se razvije - kaže voditelj istraživanja Alexander Michaud.

Da bi se oborine dogodile, čestice moraju biti prisutne kako bi se omogućilo agregiranje molekula vode.

- Sve je više dokaza da su te jezgre zapravo bakterije ili druge biološke čestice - rekla je Michaud.

Znanstvenici su analizirali tuču promjera pet centimetara prikupljenu nakon oluje u lipnju prošle godine. Velike komade su podijelili u četiri sloja, od kojih su svaki posebno analizirali. Žive bakterije u najvećem broju pronašli su u unutarnjoj jezgri.

Bakterija koja najčešće uzrokuje oborine je pseudomonas syringae. Ona posjeduje gen koji kodira protein u njihovu vanjsku membranu i tako veže molekule vode, vrlo učinkovito formirajući kristale leda.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • holden 26.05.2011.

    Na kraju će ostati samo bakterije, mikrobi, virusi....

  • darko11223 25.05.2011.

    prvi!!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare