To je to što me zanima!

Ne kažemo bezveze 'au' i 'joj', to pomaže u podnošenju boli

Kako bi došli do ovih spoznaja, istraživači su testirali koliko dugo 56 volontera može držati ruke u hladnoj vodi. Bilo im je dopušteno vikati "au" kad osjete bol
Vidi originalni članak

Plakanje je naš prirodni odgovor na bol, to znamo još od malih nogu, a sada su znanstvenici otkrili i zašto je to tako. Nova studija navodi kako nam jecaji pomažu podnijeti bol jer riječi poput "au" ili "joj" ometaju poruke boli koje putuju do mozga.

- Izrazi boli postoje u svim jezicima i različiti su, ali ono što im je zajedničko je zvuk koji se proizvodi kad se usta otvore. To je jednostavan, često glasan zvuk koji se može efektno koristiti svaki put kad osjetimo bol - kažu znanstvenici za Daily Mail.

Kako bi došli do ovih spoznaja, istraživači su testirali koliko dugo 56 volontera može držati ruke u gotovo neizdrživo hladnoj vodi. Bilo im je dopušteno vikati "au" kad osjete bol. Eksperiment je ponovljen i s ispitanicima koje se zamolilo da budu tiho ma kakvu bol osjetili.

Rezultat je pokazao da su oni kojima je bilo dopušteno vikanje bolje podnosili bol. S rukama u hladnoj vodi prosječno su izdržali oko 30 sekundi. 

- Otkrili smo veći prag tolerancije na bol kad su volonteri govorili "au" nego kad su šutjeli - zaključili su znanstvenici. 

Idi na 24sata

Komentari 44

  • nomen est omen_2 02.02.2015.

    a tek urlik na livadi kad te zena ili cura izzivciraju do ludila...auuuuuuuu

  • PatriciaMorrison 02.02.2015.

    Kod nastupa boli ne kažem ni au ni joj nego hrrrrrr i opsujem.Momentalno me bol popusti bar nakratko.

  • 69diš 02.02.2015.

    ah,ah,ah,ah,....auuuuuuuuuuu uffffff

Komentiraj...
Vidi sve komentare