To je to što me zanima!

Odrasla djeca su takva jer im se mozak razvije tek u 40-ima

Dio mozga koji znanstvenici popularno nazivaju "emocionalnom haubom" završava s razvojem tek u srednjoj dobi, što može opravdati pojedince koji nikako da odrastu
Vidi originalni članak

Pod pojmom zrelosti često se podrazumijeva napuštanje roditeljskog doma, pronalazak posla, dizanje kredita, redovito plaćanje računa i zasnivanje vlastite obitelji. No mnoge koji su učinili sve navedeno ipak se karakterizira kao "vječnu djecu" i nezrele. Znanstvenici su za njih pronašli savršeno opravdanje, otkrićem Sveučilišta u Londonu da mozak završava s razvojem mnogo kasnije nego što se dosada mislilo.

Područje u mozgu odgovorno za ponašanje prema drugima i socijalnu interakciju u potpunosti se formira tek u kasnim 30-ima i ranim 40-ima godinama života, što utječe na činjenicu da se mnogi ne znaju odgovorno ponašati i krajnje su djetinjasti mada su tinejdžerske godine daleko iza njih. Dio koje se najduže razvija nalazi se u frontalnom korteksu na prednjem dijelu mozga, koji neurološki stručnjaci popularno nazivaju "emocionalnom haubom" i upravo je ono odgovorno za društvenu osviještenost, empatiju i razumijevanje drugih.

- Prije deset godina smatrali smo kako mozak završava s razvojem u ranom djetinjstvu, dok nova otkrića ukazuju da se velik broj regija nastavlja razvijati desetljećima iza toga. Zašto je razvoj tako dugotrajan još nismo otkrili, no mislimo kako zavisi od kulture i životnog stila pojedinca - rekla je profesorica Sarah-Jayne Blakemore sa Sveučilišta u Londonu.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare