To je to što me zanima!

Otkrili novu vrstu: U Australiji ulovili golemu, otrovnu meduzu

Keesingia gigas, vrsta je iz skupine meduza Irukandji koje obično nisu veće od nokta. Ulovljena meduza ima klobuk duži od 50 cm. Njezini ubodi su jako opasni
Vidi originalni članak

Na zapadnoj australskoj obali znanstvenici su ulovili rijetku vrstu goleme, iznimno otrovne meduze. Nova vrsta zbunila je i stručnjake jer nema karakteristične lovke, javlja The Guardian.

Keesingia gigas,  vrsta je iz skupine meduza Irukandji koje obično nisu veće od nokta. Međutim, meduza koju su pronašli ima neobično velik klobuk, dugačak više od 50 centimetara. Njezini ubodi mogu uzrokovati bol, mučninu, a u ekstremnim slučajevima i zatajenje srca.

Keesingia gigas prvi put snimljena 1980-ih

Meduza je snimljena još 1980-ih, međutim prvi put ju je 2013. ulovio morski znanstvenik John Keesing po kome je dobila ime. Novu snimku napravio je John Totterdell iz organizacije za zaštitu morskih organizama MIRG.

Znanstvenici vjeruju kako je moguće da meduza uobičajeno ima lovke kao i sve druge meduze no da ih odbacuje u samoobrani.

- Meduze uvijek imaju lovke... tako love svoju hranu. Mislim da ih vjerojatno ima i ova no da su igrom slučaja fotografirani i ulovljeni primjerci koji su ih odbacili - rekla je Lisa - Ann Gershwin, direktorica Marine Stinger Advisory Services, koja ju je pronašla.

Meduze iz skupine Irukandji imaju jak otrov

Meduze iz skupine Irukandji pronađene su u vodama koje se protežu od Melbournea i Kalifornije na jugu do Walesa na sjeveru. Šesnaest vrsta među njima ima toliko jak otrov da mogu izazvati tzv. sindrom Irukandji koji može rezultirati cijelim nizom neugodnih pa i opasnih simptoma kao što su grčevi u mišićima, pečenje kože, glavobolja, mučnina, znojenje, povraćanje, povećan krvni tlak i broj otkucaja srca te psihološki efekt osjećaja neumitne smrti.

Osim Keesingie gigas sve su vrlo malene - promjer im se kreće od pet do 25 milimetara. Imaju četiri lovke čija dužina može dosegnuti jedan metar. Za razliku od ostalih meduza, imaju žarne stanice i na klobuku, a ne samo na lovkama. Hrane se malim ribama.


Idi na 24sata

Komentari 10

  • 14.08.2014.

    Evo... pronašao video sa hrvatskim prijevodom pa pogledajte ako vas interesira! Interesantna priča :) http://www.youtube.com/watch?v=3gLfQ8q7pZo

  • ivanora 12.08.2014.

    samo da ne dođe do Jadrana.....

  • soki0011 11.08.2014.

    a ne znam kako oni opće i žive

Komentiraj...
Vidi sve komentare