To je to što me zanima!

Posljednji preživjeli: Mikrobi će biti zadnji trag života na Zemlji

Nekoliko milijardi godina u budućnosti Sunce će biti sve toplije i sjajnije, a duboko ispod površine tla mikrobi će biti posljednji trag života na spaljenoj i vrućoj Zemlji
Vidi originalni članak

Posljednja preživjela stvorenja na Zemlji bit će sićušni organizmi koji će preživjeti duboko ispod površine tla, tvrde znanstvenici. Na Sveučilištu St. Andrews u Škotskoj koristili su računalne modele kako bi predvidjeli sudbinu našeg planeta nekoliko milijardi godina u budućnosti. 

Kako će Sunce biti sve toplije i sjajnije, samo mikrobi će se moći nositi s ekstremnim uvjetima koje će te promjene donijeti. 

- Neće biti baš nešto kisika, tako da će organizmi morati preživjeti u uvjetima s iznimno malo ili bez kisika, a čekat će ih i visoki tlakovi i salinitet zbog isparavanja oceana - kaže Jack O'Malley James sa sveučilišta.

Zemlja će ostati beživotna stijena

Budućnost Zemlje usko je povezana sa Suncem koje će biti sve sjajnije, a znanstvenici su koristeći tu činjenicu prognozirali kako će se stvari odvijati. Za milijardu godina, Sunce će biti toliko vruće da će oceani početi isparavati. To će biti prijelomna točka. Atmosfera će biti puno vlažnija te će se efekt stakleničkih plinova drastično ubrzati, a Zemlja će se ugrijati za 100 ili više stupnjeva u odnosu na ono što imamo danas. Uz manjak kisika to bi moglo dovesti do gubitka biljnog svijeta i većih životinja. Ubrzo će preživjeti samo ekstremofili, organizmi koji preživljavaju u najekstremnijim uvjetima na Zemlji. Vjerojatno bi se okupljali oko posljednjih tragova vode duboko ispod Zemlje. U konačnici, kako će se uvjeti pogoršavati, i oni će nestati, a za nekih 2,8 milijardi godina Zemlja će biti beživotna stijena u svemiru. 

Proučavanje budućnosti životnih uvjeta za Zemlji moglo bi pomoći i u otkrivanju života u svemiru, kažu znanstvenici. Osobito se to odnosi na otkrivanje malih promjena u odnosu plinova u atmosferi, za što su zaslužni mikrobi. Uspiju li otkriti način kako otkrivati te sitne promjene, mogli bi lakše pronaći život na drugim planetima, kaže O'Malley James, piše BBC.

Idi na 24sata

Komentari 19

  • Ovca009 03.07.2013.

    Ja kad prdnem nece ostati nijednog mikoroba, a zato ne treba cekati milijardu godina, nego ja to onako, sporadicno, ali rafalno

  • Papi_1 03.07.2013.

    Aaaaaa daj....taman cu sa milijardu trideset i kusur biti u najboljim godinama!!

  • lukica17 02.07.2013.

    šteta, a tek smo ušli u EU

Komentiraj...
Vidi sve komentare