To je to što me zanima!

Prekrasnu simulaciju svemira napravili su na superračunalu

Superračunalo s 8000 procesora tri mjeseca je izrađivalo dosad najdetaljniji model virtualnog svemira, koji se prostire na čak 350 milijuna svjetlosnih godina
Vidi originalni članak

Astronomi su izradili dosad najrealističniju simulaciju našeg svemira, koja prikazuje skoro 14 milijardi godina povijesti, a za izradu im je trebalo superračunalo i nekoliko mjeseci rada.

Direktno promatranje svemira je sjajno, kad je moguće, no neki su objekti u svemiru predaleko, ili su se dogodili toliko davno u prošlosti da ih je gotovo nemoguće vidjeti. Zbog toga se astronomi i fizičari oslanjaju na simulacije u kojima koriste poznate podatke i fizikalne zakone kako bi izradili virtualne galaksije i crne rupe te vritualne modele uspoređivali sa stvarnim primjerima.

Illustris je najtočnija i najdetaljnija simulacija, a napravili su je znanstvenici s MIT-a i Harvarda. Na njoj je tri mjeseca radilo 8000 procesora, a konačni rezultat, koji možete vidjeti u videu, je dovoljno realan.

U njemu znanstvenici nisu pokušali stvoriti cijeli svemir, već jednu kocku koja se prostire kroz 350 milijuna svjetlosnih godina. To je dovoljno velik komad svemira da predstavlja cijeli, ali i dovoljno detaljan da se mogu analizirati pojedine galaksije. Da bi modelirali takav svemir na jednom računalu, trebalo bi vam oko 2000 godina. Dok, u ovom svemiru nećete naći Mliječnu stazu, galaksije koje se u njemu nalaze su vrlo slične. Najbolje što znaju, znanstvenici su napravili i simulaciju tamne tvari koja spaja svemir. To im sve omogućuje da analiziraju što bi se dogodilo, da je samo jedna od svemirskih konstanti bila drugačija, poput koncentracije helija na početku svemira

Ivana Hruškovca pratite na Facebooku

Idi na 24sata

Komentari 25

  • registrykiller 11.05.2014.

    Simulacija je lijepa stvar no zapitajmo se kako u stvari svemir izgleda? Ljepota je to kakvu ljudski mozak zamisliti ne može i nijedan simulator prikazati ne može!!

  • Rumpel Stiltskin 10.05.2014.

    Kako je reko gospon Neil Degreasse Tyson da imamo Warp pogon i da dođemo do galaxy-e M100 tamo uzmemo veeeliki teleskop i okrenemo ga prema zemlji vidli bi bljesak udara onog velikog meteora koji je pobio dinose,baš fora.

  • drzsee 10.05.2014.

    pitanje koje me uvijek mucilo...kako moze svemir biti beskonacan...a i ako nije, opet je u necemu...hahaah

Komentiraj...
Vidi sve komentare