To je to što me zanima!

Sunčano-vjetroelektrana bi pogonila brodove budućnosti

Sunčano-vjetroelektrana na jednome stupu osigurala bi jeftinu energiju. Prilagođena, ugradila bi se i na brod, koji bi osim sunca i vjetra koristio energiju strujanja valova
Vidi originalni članak

Sunčano-vjetroelektrana i brod budućnosti dva su inventivno idejna projekta koje su u ime grupe riječkih stručnjaka u srijedu u HGK – Županijskoj komori Rijeka predstavili Ivan Vrsalović i Miodrag Radić. Potporu imaju, kako kažu, od Međunarodne banke za obnovu i razvoj. 

Jedinstvena u svijetu, kombinirana sunčano-vjetroelektrana na jednome stupu osigurala bi jeftinu energiju. Prilagođena, ugradila bi se i na brod budućnosti, koji bi osim sunčeve energije i vjetra koristio energiju strujanja valova. Ovom se inovacijom, kažu, unapređuju performanse vjetroelektrane. Na istom nosivom stupu postavlja se kolektor s fotonaponskim ćelijama pa takva rješenja, uz minimalna ulaganja, daju najjeftiniju električnu energiju. Moguće ih je, čulo se na predstavljanju, ugraditi na priobalju i kopnu, senjska bura bila bi primjer najefikasnijeg iskorištavanja čistog i obnovljivog izvora energije. Brod budućnosti dužine je 400 i širine 140 metara, što izlazi iz sadašnjih standarda luka, a dostizao bi brzinu od 15 čvorova, što jest sporo, ali nema zagađenja. Hoće li biti interesa ulagača za ove dvije inovacije, znat će se nakon prezentacije koja je najavljena za 14. ožujka u Kampusu na Trsatu. Bila bi to svakako prilika za domaću proizvodnju, jer primjerice 70 posto danskog izvoza čini upravo njihova proizvodnja vjetroturbina

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Defiant 05.03.2012.

    Uopce nije problem dali obnovljive ima energije, naravno da ima, problem je utjecaj onih koji zaradjuju na fosilnim gorivima, koji su se pobrinuli da je do ovakve tehnologije vrlo skupo doci, pogledajte na youTubeu za koliko malo novaca ljudi koji se razumiju u elektroniku i instalacije naprave solarne sisteme i vjetrogeneratore, pa i one geotermalne sisteme za zagrijavanje vode za ispod 100dolara.Kod nas je cijena solarnog sistema od 10kw oko 45 000 kuna plus "kazna" za spajanje na mrezu i prodavanje oko 20 000kn, tj za dobivanje statusa povlastenog proizvodjaca.Za ekvivalentne vjetrogeneratore jos i vise a jos je jednostavnija tehnologija.A "cilj" Hrvatske je da se koristi 20% iz obnovljivih izvora do 2020?!Koji tenkre je to napisao neznam, ustvari znam, al kako ti to moze biti cilj, pa valjda je 100% cilj i jos da prodajemo, pa ako na tom krsu neradimo nista barem da postavimo vjetrogeneratore, ili ako u Slavoniji nesadimo, barem solarne elektrane da postavimo, zar to vama nezvuci logicno? Neslazem se da je ovo najbolja moguca iskoristivost zelene energije,geotermalna energija je daleko najefikasniji, najbrzi i najisplativiji nacin opskrbe neergije i neovisi o vremenskim prilikama posto temperatura zemlje je jednaka u bilo koje doba dana i godisnjeg doba.Godisnje Zemlja nam daje mogucnost da geotermalno prikupimo 2000ZJ (zenađula)energije a planeta koristi godisnje 0.5 ZJ(Nula zarez pet).pa vi racunajte kako kupovati gorivo i voditi ratove za njega.

  • Croat_8 01.03.2012.

    Svaka čast samo naprijed! Svuda oko nas je neiskorištena energija, samo je potrebno malo razmišljanja i mogli bismo mehaničku energiju pretvarati u električnu...Recimo na ceste postaviti nešto slično kao "ležeći policajci" i svaki put kada auto pređe preko njega generira određeni dio el. energije ( za vrlo prometne ceste), energija avionskog motora, koliki potisak avioni stvaraju prilikom uzlijetanja, da se na kraj aerodroma postave vjetroelektrane...sve su to ideje koje se uz malo truda mogu i ostvariti!

Komentiraj...
Vidi sve komentare