To je to što me zanima!

Teleskop Hubble snimio 'Mačje oko'- maglicu umiruće zvijezde

Nuklerane reakcije unutar zvijezde postaju nestabilne, a plavi oblaci plina koji se šire iz nje "čuvaju" tajnu o formiranju galaksija i materije, smatraju znanstvenici
Vidi originalni članak

Jedanaest koncentričnih omotača sačinjenih od plina okružuju umiruću zvijezdu Mačje oko, koja je jedna od najsloženijih maglica otkrivenih ikad, a nastala je prije otprilike 1000 godina. Mačje oko udaljeno je oko tri tisuće svjetlosnih godina od Zemlje, i sudbina koja je nju zadesila vrlo je vjerojatno jednaka onoj koja će se dogoditi Suncu u dalekoj budućnosti. Ovaj nevjerojatan prizor snimio je NASA- in svemirski teleskop Hubble.

Kako se umiruća zvijezda bliži kraju faze crvenog diva, vanjski slojevi su protjerani van formirajući koncentrične kružnice, koje se protežu na milijune kilometara uokolo. Prekrasni plavi oblaci plina proizlaze iz unutarnje nuklearne reakcije u jezgri zvijezde, a po mišljenju znanstvenika upravo oni sadrže tajnu o  formiranju galaksija. Za vrijeme njezina trajanja, zvijezda emitira svjetlost iz reakcije nuklearne fuzije u kojoj se vodik pretvara u helij u središtu jezgre.

Smrt zvijezde

Nakon što nestane opskrbe vodika, reakcija fuzije postaje sve nestabilnija i započinje faza crvenog diva, tj. umiranja zvijezde. Kako se zvijezda širi nastaje serija jake energetske pulsacije, pri kojoj posljednji puls izbacuje vanjsku ljusku u svemir. Svjetleće oblake unutar maglice uzrokuje izložena jezgra bez zaštite, koja emitira svjetlost ionizirajući okolnu atmosferu. Znanstvenici su tek na tragu toga da u potpunosti razumiju ovu reakciju, a zasad znaju da planetarne maglice imaju ključnu ulogu u raspodjeli materije diljem svemira.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare