To je to što me zanima!

Zbog ovakvih automobila dizeli su sve manje zanimljiv odabir

Novi Kia Niro pravi je ekološki jackpot za one koji žele maksimalno štedjeti dok se voze u modernom SUV crossoveru
Vidi originalni članak

Hibridi su sve više u modi, a SUV crossoveri na vrhuncu popularnosti, pa je Kia povukla logičan i odličan potez te Nirom popunila nišu u kojoj za sada nema prave konkurencije.

Niro tehnologiju dijeli s hibridnim Hyundaijem Ioniqom. Riječ je o pogonskom sklopu koji je uvelike inspiriran onim u Toyoti Prius, no Korejci su napravili nekoliko važnih odmaka od Toyotine ideje. Mjenjač na Niru nije naporni CVT automatik nego najnapredniji DCT s dvostrukom spojkom i šest brzina. Zbog toga se Niro pri agresivnijoj vožnji ponaša mnogo bolje od Toyotinih hibrida. Drugi veliki odmak je taj da Niro na struju može voziti i pri brzinama do otprilike 100 km/h, što znatno štedi gorivo i izvan naseljenih mjesta. Pritom vozač ne mora ništa namještati niti znati.

Niro se vozi kao i svaki drugi automatik, a elektronika ovisno o potrebi desecima parametara odlučuje hoće li auto koristiti električni, benzinski ili oba motora zajedno. Za razliku od hibridnih Toyota Niro nema tipku za odabir čistog električnog pogona, no to ionako nema previše smisla kod klasičnih hibrida kod kojih se baterija isprazni već za nekoliko kilometara. Baterija Nira se puni prilikom  kočenja, a prema potrebi i pomoću benzinskog motora. Ova naizgled komplicirana suradnja benzinskog i električnog motora te baterije na kraju rezultira dobrim performansama i odličnom potrošnjom, boljom nego kod usporedivih dizelaša. Konkretno, u Niru smo u gradu uz paklene ljetne vrućine i stalno upaljenu klimu trošili 4,5-5 l/100 km, ovisno o stilu vožnje. Na otvorenoj cesti je potrošnja iznosila 4,1 l/100 km, a  na autocesti pri 130 km/h 5 l/100 km.

Dobre strane Nira su i udoban ovjes, a prostranost i praktičnost je na razini klasičnih crossover konkurenata. Uz napomenu da je zbog baterija prtljažnik ipak nešto skromniji (373 litre). Jedina zamjerka ide na račun maksimalne brzine, koja je zbog ograničenja hibridnog pogona samo skromnih 163 km/h. Cijena osnovnog i vrlo dobro opremljenog modela je na razini dizelskih konkurenata, a s obzirom na trenutačnu antidizelsku histeriju, ali i ekološki aspekt, Niro je bolji izbor. 

Tvornički podaci
masa: 1500 kg
dimenzije: 436x181x155 cm
obujam:  1580 ccm + električni
snaga:  105 KS + 44 KS
ubrzanje (0-100km/h):  11,5 s
najveća brzina: 162 km/h
potrošnja:  3,8 l /100 km
cijena: 203.990 kn (testni model)   200.490 kn (bez doplata)

Testirani Kia Niro LX Fun u opremi ima stražnje parkirne senzore, audiosustav sa šest zvučnika i 5” LCD dodirnim zaslonom i bluetoothom, 16” alunaplatke, dvozonsku automatsku klimu, LED dnevna i stražnja svjetla

Idi na 24sata

Komentari 62

  • ragbijaš 19.09.2017.

    Jebo vas elektriku i hibride.Hajka na dizele,a naj manje nas oni truju.Truje nas hrana jer svašta stavljaju unutra.Postali svi zajedno ppkusni štakori.

  • inidlaM 17.09.2017.

    Evo vrištim trenutno, upirem prstom i rugam se. ha ha kakva taraba.

  • ITALO DISCO 16.09.2017.

    odlican auto, ima ih sve vise u njemackoj! druga stvar je balkan i balkansko razmisljanje.

Komentiraj...
Vidi sve komentare