To je to što me zanima!

Život medvjeda na Arktiku u opasnosti zbog toplije vode

Prosječna temperatura vode na Arktiku je prije 2000 godina bila 3,4°C, a danas je 5,2°C, dok za ljetnih mjeseci raste i do 6°C. Led se smanjio na najmanju razinu
Vidi originalni članak

More uz Golfsku struju između Grenlanda i norveškog arhipelaga Svalbarda u ljetnim mjesecima ima prosječnu temperaturu od 6°C, što vodu koja teče iz Sjevernog Atlantika u Arktik čini najtoplijom u posljednjih 2000 godina, tvrde istraživači sa Sveučilišta Colorado. Znanstvenici se boje da bi povećanje temperature moglo dovesti do otapanja leda i ugroziti život polarnih medvjeda, kojima je led neophodan za opstanak. Što je više otopljenog leda, polarni medvjedi moraju plivati dalje kako bi pronašli mjesta za odmor i lov. Te promjene također mogu dovesti do porasta razine mora širom svijeta i drastičnih promjena u okolišu.

Kako planktoni stari 150 godina nisu mogli poslužiti u ovom istraživanju, znanstvenici su morali bušiti sediment na dnu oceana kako bi pronašli organizme stare 2000 godina i analizirati njihov kemijski sastav kako bi utvrdili temperaturu vode u prošlosti. Otkrili su da je prosječna temperatura vode tada bila 3,4°C, a danas je 5,2°C, dok za ljetnih mjeseci raste i do 6°C. Led na Arktiku se smanjio na najmanju razinu ikada, a između 1979. i 2009. godine nestala je površina veća od Aljaske.

- Hladna morska voda je kritična za formiranje leda, koji pomaže da se ohladi planet, a sunčeve zrake se reflektiraju u svemir - kaže istraživač Thomas Marchitto.


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare