To je to što me zanima!

Misterij: Tko je i zašto gradio 'deveto drevno čudo svijeta'?

Sve donedavno Kinezi su mislili da je jedna od njihovih regija prepuna podzemnih jezera. No, prava je istina bila mnogo interesantnija iako je sa sobom je donijela i pitanja na koja još uvijek nemamo odgovore...
Vidi originalni članak

Tisućljećima su se stanovnici Longyou regije u kineskoj provinciji Zhejiang osjećali blagoslovljeno. Naime, prostor koji su naselili bio je pun podzemnih jezera koje su nazivali i 'jezerima bez dna' s obzirom da nikada nisu presušila. Osim što su ih koristili za pitku vodu, lokalno je stanovništvo u njima obavljalo osobnu higijenu i lovilo ribu. 

No, 1992. godine Wu Anai je posumnjao u fantastičnu priču o jezerima bez dna. On i njegovi susjedi skupili su novac i počeli s ispumpavanjem vode. To je potrajalo punih 17 dana, a ono što su otkrili potpuno ih je osupnulo. Naime, shvatili su da je 'jezero' zapravo potopljeni ulaz u špilju koju je očigledno iskopao čovjek. 

Zaintrigirani pronalaskom, seljaci su ispumpali i ostala jezera i za svako od njih se pokazalo da se radio o nevjerojatno prostranim špiljama koje nisu nastale prirodno. Otkrivene su ukupno 24 špilje čija su površine nerijetko prelazile tisuću kvadratnih metara i koje su bile duboke i po 30 metara

Sve su bile vrlo pažljivo oblikovane bez vidljivosti grubih zahvata, a zidovi su im bili prošarani pravilnim linijama pod kutom od 60 stupnjeva. Špilje nikada nisu povezane, iako neke dijele zidovi od tek pola metra. 

Iako su od pronalaska špilja prošla gotovo dva i pol desetljeća, arheolozi i znanstvenici još uvijek nemaju pojma kako su špilje sagrađene, kao ni koja je bila njihova namjena. Naime, o njima ne postoji ni jedan jedini pisani dokaz, ne postoje tragovi gradnje, a nije otkriveno ni kamo je odvezeno više od milijun kubičnih metara kamena koji je izvađen iz tla. 

Stručnjaci su izračunali da bi samo za grube radove trebalo tisuću ljudi koji bi radili dan i noć i u tom (nevjerojatnom, dakako) slučaju bi za izgradnju trebalo šest godina. Tu dakle nisu uračunati svi fini radovi oblikovanja i dekoracije. Ono što je jedino gotovo sigurno je da su špilje sagrađene između 800 i 200 godina prije Krista. 

O njihovoj namjeni postoji nekoliko teorija. Neki su tvrdili da se u njih sklanjala vojska, no taj je scenarij je poprilično 'klimav' s obzirom da je gradnja špilja sigurno trajala predugo za vojne namjene. Drugi su pak mislili da se radi o grobnicama za careve, no u špiljama nisu pronađeni ni grobovi, a ni tragovi posmrtnih obreda. Treći su pokušali s pretpostavkom da su to bile careve palače, no s obzirom da špilje nemaju odvojene dvorane, ni ta teorija 'ne drži vodu', piše Ancient Origins.  

Špilje iz Longyoua tako će i dalje ostati potpuni misterij. Da se danas grade, one bi iziskivale najmoderniju tehnologiju i najvještije graditelje. Pa kako su to onda činili drevni narodi s navodno primitivnim alatima?! 

 

 

Idi na 24sata

Komentari 21

  • _Varešak_ 04.05.2016.

    Ma to su Milkijevi (Matanovi) dvori.

  • _Varešak_ 04.05.2016.

    Ma to su Milkijevi (Matanovi) dvori.

  • Eva B. 03.05.2016.

    Maaa bas lipoooo

Komentiraj...
Vidi sve komentare