To je to što me zanima!

Dugotrajno štucanje pomaže bebi naučiti kontrolirati disanje

Štucanje ne nanosi štetu bebi. Dok odraslima štucanje može biti neugodno, kod beba uzrokuju manju uznemirenost. Obično je dobro ostaviti djetetu da zaustavi štucanje
Vidi originalni članak

Novorođenčad često štuca, a normalno je da to traje čak i do osam minuta. Znanstvenici smatraju da je to zato što tako uče kontrolirati disanje.

Tad im se povežu dva moždana vala s osjećajem u prsima, a treći je reakcija na zvuk povezan s kontrakcijom. Štucanje izaziva nagli pokret ošita, pa mozak “trenira” bebu da kontrolira taj mišić.

Štucanje počinje već u utrobi, a učestalo je nekoliko mjeseci nakon rođenja jer dijafragma još nije sposobna u potpunosti kontrolirati protok zraka.

GENIJALAC IZ ZAGREBA Morali su me oživljavati već na porodu, a sad osvajam medalje

Kako zaustaviti štucanje kod beba?

Štucanje ne nanosi štetu bebi. Dok odraslima štucanje može biti neugodno, kod beba uzrokuju manju uznemirenost. Obično je dobro ostaviti djetetu da zaustavi štucanje. Ako ste zabrinuti, možete:

  • Napraviti pauzu da se beba podrigne - kad se želudac ispuni zrakom, može gurnuti dijafragmu, uzrokujući grčeve. Uzimajući pauzu od hranjenja do podrigivanja beba može smanjiti količinu zraka u trbuhu. To može spriječiti štucanje.
  • Koristiti dudu varalicu - može pomoći da se opusti dijafragma i zaustavi štucanje.
  • Masirati bebina leđa - trljanje leđa i ljuljanje bebe natrag i naprijed može im pomoći da se opuste, što može zaustaviti grčeve koje uzrokuju štucanje.

IZMEĐU 3,7 I 8 ŽLIČICA DNEVNO Do 2. godine ne bi smjeli jesti dodane šećere, a jedu previše

Što ne raditi

  • Poskakivati s bebom ili ju tresti
  • Izvlačenje jezika
  • Davati im da piju vodu dok su naopako

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare