To je to što me zanima!

Ljeti prijete ubodi kukaca, vrućina i ozljede od pada

Opasnog i zaraznog krpelja najbolje je skinuti pincetom dezinficiranom alkoholom ili opaljenom plamenom oprezno hvatajući krpelja bliže glavi
Vidi originalni članak

Osim meningoencefalitisa, krpelji prenose i druge bolesti, a rizik od zaraze značajno se smanjuje ako se krpelja što prije skine. Najbolje ga je skinuti pincetom dezinficiranom alkoholom ili opaljenom plamenom, i to opreznim, smirenim potezanjem u raznim smjerovima, hvatajući krpelja što bliže glavi. Stavljanje benzina, laka ili bilo kakvih “premaza” dobro je izbjegavati jer mogu potaknuti krpelja na lučenje štetnih tvari. Dok pije krv, krpelj cijelo vrijeme u ranicu unaša mikrobe. Ako ga se pritom ne ometa, može ostati na tijelu 5-6 dana i narasti do veličine graška, a tada je i rizik od zaraze veći. Krpelji najčešće vrebaju u grmlju na visini od 1 do 1,5 metara tako da maloj djeci mogu skočiti na glavu pa je poslije svakog odlaska u prirodu potrebno pregledati dijete, osobito iza ušiju, na tjemenu i ispod kose.

Osim kukaca, ljeti prijete i ozljede. Padovi s bicikla najčešći su uzrok ozljeda djece, pa je važno nositi kacigu i štitnike, koliko god djeca prosvjedovala. Treba ih poučiti prometnim propisima te uputiti da izbjegavaju gust promet, a mala djeca ne bi smjela voziti bicikl bez nadzora. Oprezni budite i pri košenju trave - nikad ne kosite dok su mala djeca u blizini i uvijek isključite kosilicu prije čišćenja.

Iscrpljenost vrućinom najčešće pogađa starije ljude i one s povišenim tlakom. Spriječiti se može izbjegavanjem sunca, alkohola i velikih napora. Simptomi su pojačano znojenje, hladna i vlažna koža, vrtoglavica i sporiji rad srca. Još opasniji je toplinski udar pri kojemu temperatura može narasti i do 41°C, koža je vruća i bez znoja, a srce kuca ubrzano. Oba stanja zahtijevaju liječničku pomoć. U međuvremenu, bolesnika treba premjestiti u hladnu prostoriju, davati mu napitke koji sadrže sol (voda s malo soli, sportski napitci, sok od rajčice), a temperaturu sniziti tuširanjem.

>>> Ako prijeti oluja, a vani ste, odmah potražite čvrsto sklonište. Ne rabite telefon i mobitel tijekom oluje te izbjegavajte eksponirane točke kao što su osamljena stabla i rub šume. Zaklon potražite kraj manjih stabala i grmlja. Tijekom oluje izbjegavajte nošenje metalnih predmeta te boravak kraj metalnih stupova.

>>> Ubodi pčela mogu biti vrlo opasni za ljude alergične na njihov otrov, pa trebaju što prije stići liječniku Žalac ne treba istiskivati jer se ozljeda od toga može samo zakomplicirati. Ubode li pčela čovjeka u prst, treba skinuti prsten prije no što počne otjecati. Na oteklinu treba staviti hladan oblog, ali ga ne držati dulje od 15 minuta.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • triangl 06.07.2010.

    ova ženska ima facu ko da prema njoj ide Freddy Kruger,a ne da je pala s bicikla

Komentiraj...
Vidi sve komentare