To je to što me zanima!

Metvica, peršin i lješnjak u trenutku će osvježiti dah

U ustima se talože ostaci hrane i talozi od pića pa je zube najbolje prati neposredno nakon jela kako se bakterije ne bi razmnožile i izazvale loš zadah
Vidi originalni članak

Kava, pivo, vino i viski na vrhu su pića koja uzrokuju loš zadah jer svako od njih ostavlja talog, koji se lijepi za plak u ustima. Ulazi u probavni sustav, a svakim izdahom čestice se vraćaju u zrak. Osim taloga od pića, u ustima se talože i ostaci hrane, pa je zube najbolje prati neposredno nakon jela kako se bakterije ne bi razmnožile. Pritom se ne smije zanemariti ni jezik jer se i na njemu nakupljaju bakterije, a mogu se ukloniti žlicom ili posebnim strugalicama za jezik. Zube je dobro čistiti i koncem jer se najviše plaka taloži između zubi. Piti mnogo vode jako je važno jer dehidracija može uzrokovati loš zadah, a ujutro pomaže i grgljanje vodom pomiješanom s limunom ili pijenje zelenog čaja. Ljudi koji redovito piju ananasov sok nemaju problema sa zadahom, pokazala su istraživanja, a i jabuke, koje sadrže antioksidanse, uklanjaju toksine iz usta.

VODICE ZA ISPIRANJE USTA MOGU SE PRIPREMITI KOD KUĆE 
Vodice za ispiranje usta sadrže jake kemikalije koje trenutačno uklanjaju zadah, ali dugoročno štete. Najbolje su one koje sadrže klorofil, a možete ih i sami pripremiti. Pomiješajte ekstrakte kadulje, nevena i smolu mire u jednakim količinama te grgljajte četiri puta na dan. Vodicu držite u dobro zatvorenoj staklenki na sobnoj temperaturi. Isto tako, u decilitar mlake vode ukapajte kap eteričnih ulja čajevca i kadulje, dobro izmućkajte te nakon ispiranja obvezno ispljunite tekućinu.

ŽVAKANJE METVICE POMAŽE
I sprejevi za osvježivanje daha te žvakaće gume samo kratkoročno prikrivaju loš zadah. Protiv zadaha borite se učinkovitije i zdravije žvakanjem zelene metvice, eukaliptusa ili ružmarina ili napravite čaj od njih te ispirite usta.

GRICKANJE LJEŠNJAKA OSVJEŽAVA
Žvakanjem začina poput klinčića, komorača, anisovih sjemenki, ružmarina ili timijana ne samo da se poboljšava probava nego se i sprečava loš zadah. Neutralizirat će ga lješnjaci i žvakanje cimetove kore prije spavanja.

SIREVA SE TEŠKO RIJEŠITI
Jaki sirevi poput roqueforta, gorgonzole ili plavih sireva uzrokuju loš zadah kojeg se teško riješiti. Loš zadah javlja se i zbog nepodnošenja laktoze, pa i mliječni proizvodi mogu izazvati jednak učinak.

PERŠIN NAJJAČI MEĐU ZELENIMA
Peršin najbolje uklanja zadah jer sadrži klorofil koji ubija bakterije koje ga izazivaju. Može se žvakati, osobito nakon jedenja češnjaka, luka ili ribe, ili ubaciti nekoliko grančica u sokovnik, sam ili s potočarkom. Sok se pije za osvježivanje daha.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare