To je to što me zanima!

Može li mediteranska prehrana utjecati na mentalno zdravlje?

Pretpostavlja se da jedenje loše hrane, npr. slatke i prerađene hrane, povećava vjerojatnost za depresiju, pa je takvu hranu neophodno izbaciti iz plana prehrane, zaključuju znanstvenici
Vidi originalni članak

U posljednjih su osam godina u više različitih studija stručnjaci otkrili da mediteranska prehrana može pomoći u borbi protiv depresije. Mediteranska se prehrana inače uvelike bazira na voću, povrću, maslinovom ulju, žitaricama, orašastim plodovima i ribi, a manje na mesu i na mliječnim proizvodima. 

Promatranje veze između hrane i raspoloženja, kažu znanstvenici, nikad nije jednostavno jer se uz jedno i uz drugo veže više faktora zbog kojih rezultati mogu biti manje precizni, a oni su se skoncentrirali na dvije tvrdnje koje su htjeli dokazati. One kažu:

1. Pojedinci koji pate od depresije mogu zbog nje početi manje jesti, te mogu imati manjak motivacije da brinu o sebi.
2. Pojedinci koji sebe općenito smatraju sretnima skloniji su ponašanjima koja idu uz zdravi stil života, poput npr. izbjegavanja konzumiranja alkohola, koji sam po pogoršava depresiju.

Pretpostavlja se da jedenje loše hrane, npr. slatke i prerađene hrane, povećava vjerojatnost za depresiju, pa je takvu hranu neophodno izbaciti iz plana prehrane, zaključuju znanstvenici, ali napominju i kako prehrana bazirana na voću i povrću ne treba nužno biti i najzdravija.

MA NIJE ISTINA... Neće boljeti glava: Prestanite lagati i bit ćete puno zdraviji!

Tako je profesor metaboličke medicine sa Sveučilišta u Glasgowu Naveed Sattar sve one koji svoju prehranu zbog mentalnog zdravlja žele bazirati na biljkama upozorio da bi, premda je jesti biljke dobro iz više razloga, benefiti nekih biljnih vrsta još nisu dovoljno istraženi, kao ni njihov utjecaj na čovjekovo mentalno zdravlje.

Zato se, rekao je Sattar, mora provesti još mnogo istraživanja o samim biljkama, a onda i o njihovom utjecaju na mentalno zdravlje, prije nego ih proglasimo dobrima za depresiju.

No da postoji snažna veza između onoga što jedemo i toga kako se osjećamo smatra i neuroznanstvenik Stephen Buckley koji kaže kako je za mentalno zdravlje pojedinca najbolja kombinacija zdrave hrane i redovite tjelesne aktivnosti.

Štoviše, on kaže i kako se upotreba namirnica koje drastično utječu na raspoloženje - kao što su šećer, kofein i alkohol - mora drastično smanjiti da bi nam se poboljšalo raspoloženje, ali i podigao nivo energije.

SVE O TESTIRANJU PAPA test radite u prvoj fazi ciklusa - tada je najprecizniji

Osim što ima pozitivne učinke na mentalno zdravlje, istraživanja su pokazala kako tradicionalna mediteranska prehrana može i smanjiti rizik od razvoja srčanih bolesti, vjerojatnost za dijabetes tipa II, šanse za visoki krvni tlak i visoki kolesterol.

Osim navedenog, znanstvenici su dokazali i kako pojedinci koji se hrane isključio mediteranskom prehranom dulje žive, a manja je vjerojatnost i da će ikad imati višak kilograma. 

Uobičajena se mediteranska prehrana sastoji od voća, povrća, grahorica i proizvoda žitarica poput integralnog kruha, smeđe riže i tjestenine. Nadalje uključuje veće količine ribe, bijelo meso i nešto mliječnih proizvoda. Kombinacija svih tih namirnica svakako ima zdravstvene koristi, no važno je napomenuti kako treba paziti i na zastupljenost zdravih masti u prehrani.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZANCIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 8

  • FraTetka 27.12.2019.

    Očito stvara agresivnost sudeči po jugu hrvatske

  • volimpršut 27.12.2019.

    Već odavno proglašena najboljom i najzdravijom prehranom....

  • 27.12.2019.

    Nema bolje

Komentiraj...
Vidi sve komentare