To je to što me zanima!

Nakon ovoga, poželjet ćete spuštati zahodsku dasku prilikom puštanja vode

Čestice korona virusa mogu se raspršivati u oblaku visokom do tri metra prilikom puštanja vode, a budući da se virus može zadržati u izlučevinama sada je dobro ekstra pripaziti na higijenu
Vidi originalni članak

Niz zapanjujućih fotografija zabilježile su što se uistinu događa kada pustite vodu na wc školjci, a ne spustite poklopac.

Harpic, kemijska tvrtka, koristila je brze specijalne kamere za snimanje raspršivanja aerosolnih čestica izbačenih u zrak. Ove fotografije potiču ljude da spuste poklopac prije nego što puste vodu.

Istraživanje je otkrilo da se čestice korona virusa mogu raspršivati u oblaku visokom do tri metra jednim ispiranjem.

POGLEDAJTE VIDEO (savjeti za jak imunitet):

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Istraživanje koje je provedeno na 2000 Britanaca otkrilo je da 55 posto odraslih osoba u Velikoj Britaniji ne spušta poklopac prilikom puštanja vode na WC školjci. 

Voda WC školjke ostaje kontaminirana do nekoliko ispiranja nakon što je izložena štetnim patogenima.

Korona virus je izdržljiv i može preživjeti putovanje kroz ljudski probavni sustav. Često je prisutan u stolici tjednima nakon što simptomi prestanu.

- Nikada nije bilo važnije vrijeme za dodatnu brigu oko svojih domova. Iako su rizici povezani sa širenjem klica u nehigijenskim kupaonicama visoki, rješenje za održavanje čistoće jednostavno je. Kao stručnjaci za higijenu, Harpic je na raspolaganju da pomogne svima da ostanu sigurni kod kuće - rekao je suradnik za istraživanje i razvoj iz tvrtke Harpic.

Jedno ispiranje WC školjke stvara tisuće sitnih aerosolnih kapljica koje mogu sadržavati bakterije i viruse i onečišćivati površine udaljene i šest metara, tvrde iz Harpica.

Neke čestice prisutne u vodi toaleta mogu doći do donjih dišnih putova, što može dovesti do infekcije.

Na pitanje zašto ne zatvaraju poklopac prilikom puštanja vode, glavni razlozi ispitanika su bili nesvjesnost rizika (47 posto), osjećaj straha od dodirivanja poklopca (24 posto) i općenito zaborav (15 posto).

Međutim, gotovo svi od 2000 ispitanika (95 posto) priznali su da će početi zatvarati poklopac nakon što im se objasnio mogući rizik.

Prethodno istraživanje otkrilo je da se SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, može prenijeti putem fekalnih čestica.

Studija objavljena u lipnju u Lancetu identificirala je čestice virusa u izmetu bolesnika s COVID-19 gotovo pet tjedana nakon negativnog testa.

Te su čestice i dalje bile održive i mogle bi izazvati fekalno-oralni prijenos koronavirusa, upozorili su istraživači, piše Daily Mail.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare