To je to što me zanima!

Napravite si domaći limoncello, ili fini liker od limete, naranče...

Gotovo svaka talijanska obitelj koja radi liker od limuna, limete, naranče... ima svoj recept za to. Takav je liker odličan za tople ljetne dane, kao rashlađeni digestiv prije ili nakon obroka
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Limoncello: Svaka obitelj koja radi liker ima drugačiji recept

Limoncello je digestiv koji je savršen izbor za tople ljetne dane, a najčešće se poslužuje ohlađen, u čaši, i najbolje 'sjeda' prije ili nakon obroka. Relativno ga je lako napraviti i kod kuće, a ima vrlo zanimljivu povijest.  

Neki vjeruju da su ga stvorili talijanski monasi, u srednjem vijeku, dok drugi zaslužnima smatraju talijanske ribare s juga, za koje se mislilo da ga pijuckaju po povratku s mora na obalu, kako bi se zagrijali i borili protiv prehlade. No, većina autorstvo ovog likera pripisuje Mariji Antoniji Farace, ženi koja je živjela na malom otoku kraj južne obale Italije, početkom 19. stoljeća.

Ona je recept za taj liker navodno predala svome unuku, koji ga je posluživao u svome restoranu. Recept je dobio i njegov sin, koji je 1988. godine registrirao brand 'Limoncello' pri talijanskoj trgovačkoj grupaciji te pokrenuo proizvodnju, koristeći prabakin originalni recept.

POGLEDAJTE VIDEO: Alkohol izaziva više od 200 bolesti

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nije bitno koju vrstu limuna koristite za pripremu likera, no nastojte nabaviti organski proizvedene limune, kako biste izbjegli one tretirane pesticidima i drugim kemikalijama, jer se za izradu likera koristi i kora. 

Možete eksperimentirati i s drugim agrumima. Ako slijedite isti postupak, od limete, grejpa i naranče možete napraviti 'vašlinčelo'. Što god odlučili, imat ćete mnogo ostatka oguljenog voća, što također otvara mogućnost da se posvetite kuhanju pekmeza, kolača i slično, prenosi The New York Times.

Evo recepta (nije riječ o originalu koji je zapisala Marija Antonija Ferace, već o verziji od obitelji rodom iz Palerma):  

Limoncello 

Sastojci: 

- 3 šalice 100-postotne votke (što je kvalitetnija, vaš liker će biti finiji)
- 1 šalica čistog alkohola
- 12 do 18 limuna (što više limuna koristite, jači će biti okus likera)
- 2 šalice kristalnog šećera
- dvije čiste boce od 750 mililitara

Postupak: 

 U veliku posudu za miješanje izlijte votku i alkohol. 

Ogulite limun tankim nožem tako da posve skinete koru. Što ga bolje ogulite, to bolje. Koštice izvadite s tim nožićem, ili manjom žlicom.

20 LJEKOVITIH RECEPATA Pripremite sami likere i biljna vina za najluđu noć u godini

Kore nasjeckajte dodajte u alkohol, te pritisnite da budu dobro natopljene. Poklopite i ostavite na hladnom, najmanje 5 dana, a dobro bi bilo i do mjesec dana. Što duže bude stajalo, okus likera bit će jači. 

Izradite sirup od voća:  U loncu na srednje jakoj vatri pirjajte jednake dijelove šećera i vode. Miješajte često dok se sav šećer ne otopi. Potom stavite da lagano krčka dodatnih pet do osam minuta i ostavite da se ohladi.  Zatvorite sirup u staklenu posudu i spremite.

Kad smjesa alkohola i limunovih korica odstoji (dakle, nakon barem pet dana), procijedite alkohol kroz gazu ili sitno sito te spremite. Limunove korice ocijedite rukama, pa i tu tekućinu procijedite. Ponovite nekoliko puta, dok ne istisnete svu tekućinu. 

Tada alkoholu pomalo dodajte sirup od šećera, uz dobro miješanje. Isprobavajte tijekom procesa, kako ne biste dodali previše sirupa, odnosno da Limoncello ne bude presladak. Zato je dobro dodavati sirup pomalo, u nekoliko faza te probati svaki put. 

Ako vam se čini da je previše alkohola u likeru, dodajte malo vode i promiješajte. Kušajte liker nakon svakog podešavanja okusa da budete sigurni da je okus baš po vašoj želji. Ako treba, pohranite ga u hladnjak i probajte ujutro, kako biste vidjeli treba li nečega dodati.

Kad ste zadovoljni okusom, dobro zatvorite bocu i ostavite ju u zamrzivaču barem tjedan dana prije nego otvorite liker i poslužite ga.

Zanimljivo je da svaka talijanska obitelj koja radi ovaj liker ima svoj recept, pa je tako jedna od sličnih verzija i ovaj: 

DAR SA STILOM Kako se rade biljni likeri: Kičica jača želudac, a šipak imunitet

Sastojci: 

- 8 limuna,
- litra rakije,
- 500 grama šećera,
- jedan decilitar vode,
- žličica ekstrakta vanilije

Limun također treba oguliti te staviti u staklenku, u koju ćete doliti rakiju. Ostavite da odstoji 15 dana. Procijedite alkohol kroz gazu ili sitno sito. Rastopite šećer u vodi, dodajte vaniliju i pomiješajte s rakijom. Ulijte ga u boce, te zatvorite i čuvajte na suhome mjestu još nekoliko tjedana prije upotrebe.

Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Napravite kod kuće prefini liker koji nalikuje Bailey'su i kuglice

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare