To je to što me zanima!

Navika koja izluđuje: Svladajte sve tehnike aktivnog slušanja

Loši slušači su skloni prekidanju i nametanju vlastitih priča, a u aktivnom slušanju pomaže ponavljanje sugovornikovih riječi i vježbanje uz malu pomoć prijatelja
Vidi originalni članak

Aktivno slušanje cijenjena je vještina koja pomaže u izgradnji prijateljstva, dobrih odnosa na poslu i u ljubavnom životu. Znati dobro slušati iziskuje puno truda i koncentracije, pa ne čudi što misli lako odlutaju. Loše slušače karakteriziraju prekidi, preotimanje riječi, kritiziranje i obrambeni stav, piše The Huffington Post

Odvlačenje pozornosti

Loše slušanje povezuje se s multitaskingom, pa se tako većina loših slušača ponosi što može raditi više stvari odjednom no to im zapravo odvlači pažnju s razgovora. Čitanje novina, pisanje SMS poruka ili surfanje na internetu tijekom razgovora pokazuje elementarnu nepristojnost, a ujedno sprečava i da čujete važne informacije. 

Stalno prekidanje

Stalno prekidanje i pričanje o vlastitim pustolovinama znak je nezainteresiranosti. Povremeno uključivanje u razgovor sasvim je normalno, no preuzimanje riječi vrijeđa sugovornika. Takav pristup pokazuje da ste u cijeloj priči najvažniji samo vi i vaše mišljenje, objasnio je američki psiholog Paul Donoghue i koautor knjige "Slušaš li zaista? Ključ uspješne komunikacije". 

Traženje problema i dijeljenje savjeta

Loši slušaoci slušaju tek toliko da uoče problem i pokušaju ga riješiti. No problem je što ne znaju cijelu priču pa nerijetko njihov savjet može uzrokovati niz novih dilema i neugodnosti.

Obrambeni stav

Oni koji imaju problema sa slušanjem često ako nisu u centru pažnje u svemu vide kritiku i zauzimaju obrambeni stav. Takav pristup znak je neslušanja, jer da slušaju vidjeli bi da ih nitko ne želi namjerno poniziti ili uvrijediti, dodao je Donoghue. 

Prekinite loše navike

Sve ove vještine pokazatelj su loše komunikacije koja je osnova svakog dobrog odnosa, od prijateljstva do braka. No i loše komunikacijske vještine mogu postati dobre uz malo vježbe, objasnila je Pamela Cooper iz Međunarodnog udruženja slušatelja. 

Ako se zaista želite popraviti, zamolite prijatelja da vas upozori svaki put kad prekinete govornika, namećete svoju priču ili tijekom razgovora pišete poruku. U tome može pomoći i jednostavna vježba, a dovoljno je lice okrenuti govorniku, uspostaviti kontakt očima, nagnuti se prema njemu i ne križati ruke, savjetuje Cooper koja istu tehniku primjenjuje na svojim studentima sa Sveučilišta Sjeverna Karolina. 

Ponavljanjem do boljeg slušanja

Odlike dobrog slušača su i u ponavljanju sugovornikovih rečenica vlastitim riječima. Ono omogućuje lakše praćenje razgovora i takvim pristupom pokazujete da vas zanima sve što on govori i dajete mu do znanja kako razumijete njegove osjećaje bilo da je to sreća ili ljutnja. 

Padne li koncentracije, ponovite dio razgovora

Nitko nije savršen slušač, pa ako se izgubite u razgovoru jednostavno budite iskreni i sugovornika zamolite da ponovi zadnji dio. Tako ćete jasno dati do znanja da ste zainteresirani, ali da vam pada koncentracija. Iskren pristup najbolji je izbor i neće uvrijediti sugovornika, dodala je Cooper. 

Idi na 24sata

Komentari 45

  • zahira45 09.09.2013.

    E to je najteže! Kad bismo malo više slušali druge sve bi bilo lakše,ljepše i drugačije! I to u zdravstveni odgoj ! hahah...Moramo nadopuniti taj odgoj, vidi tema.

  • Faktor-S 01.09.2013.

    Nemojte naučiti slušati. Ljudi to prepoznaju i svi se zalijepe na vas i istresavaju vam vaše životne probleme iako se dosad nikad niste sreli.

  • zloča21 27.08.2013.

    puno bolje slušam, nego što pričam

Komentiraj...
Vidi sve komentare