To je to što me zanima!

Ne govorite dječacima da ne plaču jer ćete im tako naštetiti

Vjeruje se kako muškarci moraju biti snažni i nepokolebljivi, pa u tom smislu roditelji često ne dopuštaju dječacima da plaču. Stručnjaci ističu zašto je to pogrešno i kako može stvoriti traume
Vidi originalni članak

Znam da riječi mogu iscijeliti ili razoriti dom te su vrlo snažno oružje. Znam i da riječi "ne plači" mogu emocionalno naštetiti djeci. No jedne večeri izgubila sam strpljenje i začula samu sebe kako bez empatije izgovaram upravo te riječi, opisuje za The Natural Parent Magazine Kathryn Trudeau.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nastavlja kako se njezin sin, predškolac, strašno uzrujao i zaplakao. Tad mu je rekla da prestane plakati.

- I veliki dečki plaču - dječak je protisnuo kroz suze i razoružao je.

NINA BLJAK: Plakanje i smijanje ili kako preživjeti prekid u godinu dana

Znanost tvrdi kako je riječ o nečemu puno važnijem od manipulativnog oruđa u rukama djece i odraslih.

Zdravstveni benefiti plakanja

Emocionalno plakanje, za razliku od onog koje nastaje kad režete luk, način je kako se čovjek nosi s intenzivnim osjećajima i stresom. Znanstvenici su otkrili kako se kemikalije u suzama emocionalnog plača razlikuju od drugih vrsta suza.

Emocionalne suze sadrže:

- hormone stresa, uključujući kortizol
- prolaktin
- prirodno sredstvo protiv bolova tj. leucin enkefalin
- mangan koji je prirodni regulator raspoloženja

DVOSTRUKI STANDARDI Plakanje na poslu donosi korist samo muškarcima - a zašto?

Ova kombinacija kemijskih spojeva razlog je zbog kojih se nakon plakanja osjećate bolje. Kako hormoni stresa napuštaju tijelo, poboljšava se psihičko stanje i čovjek koji plače osjeća se bolje. Kad dječacima kažemo da ne plaču, onemogućujemo im zdrav način procesuiranja emocija. Kad se hormon stresa nagomilava bez otpuštanja, stvara podlogu za ljutnju i depresiju.

- Dodatno, ako dječacima kažete da ne smiju plakati, produbljujete rodne stereotipe. Rečenice koje ljudi tad izgovaraju uglavnom su slične. Budi muško, ne budi mekušac, samo curice plaču, samo bebe plaču. No znanstveni radovi ističu da emocionalne suze izbacuju hormone stresa iz tijela bez obzira je li riječ o dječacima ili o djevojčicama. To znači da plakanje nije samo ženska osobina, nego je u ljudskoj prirodi - pojašnjava Trudeau.

Kad dječacima kažemo da ne plaču, činimo dvije stvari:

  • Guramo ih u stereotip koji odvaja sve emocije od muškosti
  • Svaku djevojčicu koja plače smatramo manje vrijednom

No plakanje nije samo za dječake, nego za ljude. To je sigurnosni ventil koji nam pomaže preraditi emocije prije nego što dosegnu kritičnu točku.

- Naučite sinove da plaču i procesiraju emocije. Učite ih o emocijama. Naučite kćeri empatiji i kako da utješe dječaka koji plače te da nikad ne ismijavaju muško sa suzama u očima - nastavlja ona.

Plač pomaže u procesu liječenja

Stručnjak za veze Chris Armstrong ističe važnost plača kao dijela izlječenja.

- Plač je način rješavanja emocija koji ima manje štetnosti nego izolacija, ljutnja ili pasivna agresija. Plakanjem omogućujemo brže izlječenje zahvaljujući trenutačnom mehanizmu otpuštanja. Kad muškarci žele plakati ali to ne čine, mijenjaju tu mogućnost za nešto drugo. Rezultat je odmicanje od razloga koji je uopće stvorio teške emocije. Bez obzira plače li dječak kako bi se izliječio nakon intenzivnog dana na igralištu ili odrastao muškarac plače nakon prekida s djevojkom, suze mogu imati jednako terapeutski učinak - objašnjava on.

PLAKANJE JE LJEKOVITO Iskrenim plakanjem iz tijela se izbacuju i sve štetne tvari

Plač pomaže spriječiti mentalne poremećaje

Iako se na prvi pogled čini kako su podaci o nužnosti plača alarmantni, profesor s Harvarda William Pollack istraživao je povećanu pojavnost dijagnoza poput depresije i ADHD-a. Rezultate je objavio na konferenciji o prevenciji adolescentskog nasilja koju je organizirala newyorška Akademija znanosti.  

S dijagnozama ADHD-a i depresije povezao je ljutnju i emocionalno isključivanje mladih dječaka. Ideja da bi dječaci trebali biti samostalni i snažni u preranoj dobi može prouzročiti emocionalni zastoj koji vodi do nagomilavanja bijesa, ljutnje i negativnih osjećaja. Rješenje? Naučite dječake kako se nositi s takvim emocijama te kako plakati. Dječaci ne trebaju očvrsnuti. Ne moraju osjećaje gurati pod tepih.

- Poruka za one koji se boje kako će stvoriti previše osjetljivu generaciju: Proživljavanje emocija ne stvara osjetljive ljude. Proživljavanje emocija je dio ljudskosti i ono što nas razlikuje od životinja. Kad naučimo prigrliti emocije i regulirati ih, one dodaju slast životu. Stoga kad sljedeći put vidite dječaka u suzama, oduprite se potrebi da mu kažete: Ne plači - zaključila je Trudeau.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 10

  • 31.12.2019.

    I Isus je plakao! Plakati je ljudski!

  • marcus89 31.12.2019.

    Muškarci ne plaču

  • 31.12.2019.

    "Suze, vi ste moji jedini drugari...suze, vi ste moji poznanici stari."...

Komentiraj...
Vidi sve komentare