To je to što me zanima!

Neočekivani troškovi na putu: Viza, pristojbe ali i napojnice

Zrakoplovne pristojbe za odlazak mogu iznositi do 200-tinjak kuna pa dobro provjerite uvjete aviokompanije s kojom letite, kao i plaćate li pristojbe u hotelu
Vidi originalni članak

Unatoč tome što ste pomno isplanirali putovanje, mogli bi vam se dogoditi da vas u odmaralištu dočekaju pristojbe koje trebate platiti ili vas u zrakoplovnoj luci ne žele pustiti na let ako ne platite pristojbe za odlazak. Da biste izbjegli takve situacije, pripremite se na vrijeme. 

Sredite vizu na vrijeme

Prije nego počnete planirati putovanje, raspitajte se treba li za posjet toj zemlji viza. Tako viza za Sjedinjenje Američke Države košta oko 940 kuna, a imajte na umu da zahtjev trebate predati i mjesecima ranije, donosi The Budget Travel

Pristojbe za odlazak iz zemlje

Iako su zrakoplovne pristojbe najčešće uključene u putovanje ili su barem istaknute kao dodatni troškovi, u nekim ćete zemljama platiti i pristojbe za odlazak iz zemlje. Pristojbe za odlazak najčešće su za međunarodne letove. Stoga dobro provjerite kartu i uvjete aviokompanije s kojom letite.

Pristojbe se plaćaju gotovinom ili kreditnim karticama, a treba ih platiti prije carine inače se nećete moći ukrcati na zrakoplov. Zračne luke najčešće na svojim stranicama imaju istaknute pristojbe, a prihod ide za održavanje istih kao i za ceste te sustav kanalizacije. 

Pristojbe u odmaralištu

Pristojbe u hotelu ili odmaralištu u kojem odsjedate uključuju ručnike, dnevne novine, teretanu i pristup internetu. U pojedinim hotelima pristojbe će uključiti u cijenu sobe, no one mogu dosegnuti i 16 posto od ukupne cijene smještaja. Najlakši način da provjerite ima li dodatnih pristojba jest da nazovete hotel i raspitate se. 

Napojnice na krstarenju

All-inclusive krstarenja posebno su primamljiva zato što je u uslugu uključeno gotovo sve, osim napojnice. Uvriježena praksa jest da vam napojnice uključe u račun koji dobivate na kraju krstarenja, a prosječna napojnica za svaki dan iznosi od 59 do 70 kuna. Ako smatrate da napojnica ne odgovara usluzi, možete o tome razgovarati s glavnim blagajnikom na brodu. 

Oprezno s prtljagom

Zrakoplovne kompanije dopuštaju prijavljivanje maksimalno dvije torbe koje odgovaraju njihovim propisanim dimenzijama i masi. Sve što je veće košta od 300 do 440 kuna po torbi, a neke kompanije naplaćuju ručne torbe koje unosite u zrakoplov i po 176 kuna. 

Gotovina i promjena valute

Prije nego krenete na putovanje uzmite dovoljno novaca i promijenite valutu. U zemlju koju putujete tečaj je zasigurno viši, a gotovina je najsigurnija zato što u nekim zemljama kreditne kartice ne prolaze. 

Transakcije 

Ako kupujete povratnu kartu u inozemstvu i plaćate je s kreditnom karticom, banka će naplatiti naknadu za transakciju u stranim zemljama zato što se zrakoplovna kompanija vodi kao strana tvrtka. Želite li to izbjeći raspitajte se u banci prije nego kupite kartu možete li to ikako izbjeći.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • ripley31 20.11.2012.

    Bilo bi baš lijepo negdje otputovat i odmorit dušu :)

  • meryy 18.11.2012.

    neočekivani izdatak na putu u Slovačkoj je za moga dragoga bio kad sam ja ušla u Zarin dućan....:D

  • Galeb i ja 18.11.2012.

    Naznam cemu tolika putovanja.Nasa Hrvatska nudi toliko lijepih gradova,plaza,otoka i.t.d.da covjek za cijeli zivot nemoze sve obici i vidjeti,jer uvijek es nade mjesto bdje puno njih kaze "OVDJE CU OSTATI"

Komentiraj...
Vidi sve komentare