To je to što me zanima!

Neponovljivi John Galliano - nova era dizajnerske senzacije

Prvu kolekciju visoke mode za Maison Martin Margielu u ponedjeljak je u Londonu predstavio najveći modni pokajnik - Galliano koji se vratio nakon četiri g. izbivanja
Vidi originalni članak

Možemo li vjerovati modnim kritičarima i piscima kad kažu da je John Galliano sjajan lirski modni pripovjedač? Vjerovati, dakle, da je pjesnički nježan unatoč antisemitskome ispadu koji ga je 2011. koštao posla glavnog dizajnera kuće Dior? Na tu nas kušnju sada stavlja činjenica da je Galliano postavljen za umjetničkog direktora kuće Maison Martin Margiela, kuće u kojoj više nema slavnog avangardista Margiele, ali ima njegova konceptualističkog modnog duha! Kuća je u većinskom vlasništvu Renza Rossa koji je stvorio Diesel i njegovu tmurnu, ali dizajnerski sjajno profiliranu modnu filozofiju. 

Rex/Guliver

U Dieselov se eksperimentalni duh zapravo odlično uklapa Margielina destrukcija klasičnih modnih ideja koju obožavaju vojske urbanih “fashionista”. A Rosso sigurno ne bi kuću koja nosi Margielino ime povjerio nekom modnom liričaru. Riječ je zapravo o tome da Galliano uopće nije nikakav nježni modni glas, i Renzo Rosso to jako dobro shvaća. Doduše, sve je nježnije od Gallianova govora mržnje u pijanome stanju koji mu svijet s pravom teško oprašta. No ni Margiela nije obljubljen u svih zaljubljenika u modu. Njegov se modni rad mora znati nositi. Katkad nije razumljiv na prvu loptu. Ali Rosso razumije takve tipove - pod njegovom su kapom i poznati čudaci Viktor & Rolf. I sam je težak tip pa dobro razumije mladu kreativnu ali i konzumerističku energiju na koju se oslanja. Jako je siguran u uspjeh.

Getty/Guliver

Otkako je objavio da Galliano preuzima dizajnersku palicu u kući Margiele, neprekidno se istražuju sličnosti i razlike između Galliana i Margielina dizajnerskog tima. I između Galliana i samog Margiele, jer je tu temelj svega. A baš se u toj dvojici i kriju najveće razlike - Galliano je vrući ekspresivac, izgledom gizdav “cigo”, a belgijskoga modnog asa Margielu nitko i ne poznaje, koliko se taj skriva od javnosti. S klijentima je poslovao e-poštom, nije davao intervjue, bio je bolesno povučen. Nakon dizajnerske diplome sredinom je ‘80-ih radio za Gaultiera, a potom se oduševio s Rei Kawakubo, avangardnom Japankom koja je brand Comme des Garçons učinila slavnim zahvaljujući svojim ekscentričnim dizajnerskim bravurama. 

Getty/Guliver

Njezini krojevi nisu poštovali tijelo, nekontrolirano bi se širili od tijela, činili grbe i mijenjali smisao odjeće. Ali su uvijek djelovali skladno jer je Rei bila iznimno likovno nadarena. Bio je to i Margiela koji je pod ruku s Rei Kawakubo utemeljio načelo dekonstrukcije u kojem se klasični krojevi rastavljaju a potom iznova sastavljaju na drukčiji način s obveznim autorskim pečatom dizajnera i obveznim ukusom bez kojega bi sve to bio samo promašaj, a ne moda posebne estetske vrijednosti čija je ključna riječ - autentičnost. A Galliano?

Godinama smo se divili Gallianovu geniju, spektaklima koje je stvarao sa svakom novom kolekcijom za Dior. Spektakularni su mu bili i modeli i njihova prezentacija koja se pretvarala u pravo modno kazalište. Nevjerojatna je Gallianova stvaralačka energija tjerala na scenu modele pune “grandece” koja katkad nije imala veze s Diorom, ali je sažimala svu energiju i nabrijani gard Gallianove majke - učiteljice flamenka! I sam je Galliano uvijek nakon revije izlazio na scenu napuhan na sličan način, kostimiran, sav pretjeran, ali s punim pravom jer bi kolekcija bila božanstvena.

Rex/Guliver

No koliko god bila strašna istina da je zasluženo kažnjen za grozne riječi koje je izgovorio u jednom pariškom kafiću dvjema Talijankama, jasno je zašto se modni svijet na čelu s Annom Wintour trudio da mu pruži šansu za povratak. Početkom 2013. propao je pokušaj Oscara de la Rente da rehabilitira Galliana. Neki kupci nisu htjeli ni čuti za Galliana. Nedugo nakon što je Margielina kuća objavila da prepušta mjesto art -direktora upravo Gallianu održala se dodjela britanskih modnih nagrada. I opet je Anna Wintour bila tu - dobila je nagradu za izvrsnost. Nagradu joj je predao John Galliano. Kako je izgledao? Kao pokajnik, bez stare nadmene kićenosti, u crnom odijelu s bijelom košuljom, zalizane kose, lagano podbuhao, kao da je otplatio svoje. Jedno je jasno: njegov modni genij zaslužuje drugu šansu. Hoće li je uistinu dobiti, i dalje je pitanje.

U javnosti nakon četiri godine izbivanja

Galliano se ponovno počeo pojavljivati u javnosti nakon gotovo četiri godine izbivanja. Na dodjeli britanskih modnih nagrada uručio je nagradu legendarnoj Anni Wintour. Na slici lijevo, u društvu Naomi Campbell; Make-up na Gallianovoj prêt-a-porter reviji za jesen/zimu 2006/2007.

Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote ekskluzivno uz 24sata!  

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Moslavka 17.01.2015.

    Pokajnik? In vino veritas. Zna on na kojoj strani kruha mu je putar namazan, a sto se tice njegovih kreacija, ni na Fasnik ih ne bi obukla.

Komentiraj...
Vidi sve komentare