To je to što me zanima!

Od divlje šljive napravite fini džem, smoothie, marinirajte ih

Trnavka, crni trn, divlja šljiva, grmulja ili kukinja samo su neki od drugih imena za trninu. Razgranati grm iz roda šljiva i porodice ruža smatra se pretkom današnjih vrsta šljiva
Vidi originalni članak

Trnavka, crni trn, divlja šljiva, grmulja ili kukinja samo su neki od drugih imena za trninu. Razgranati grm iz roda šljiva i porodice ruža smatra se pretkom današnjih kultiviranih vrsta šljiva. Rasprostranjena je u gotovo cijeloj Europi i dijelu sjeverne Afrike. Vrsta potpuno prilagođena našoj kontinentalnoj klimi prisutna je u cijeloj Hrvatskoj. Bobice trnine jeli su ljudi još u mlađem kamenom dobu, a kao voće su bile poznate i u starom Rimu.

Bobice su kiselkastog i oporog okusa, a tek prezrele, kad nekoliko puta promrznu, dobre su za jelo. Od zrelih plodova mogu se pripremati sirupi, miješane marmelade, ocat, liker, džemovi i voćne pite. Bobice u kompotima od šljiva, jabuka i krušaka poboljšavaju okus i čine ih ljekovitima. Možete ih pomiješati s ostalim bobičastim voćem u smoothie. Bobice se mogu dodati kao začin u jelima od divljači, posebno u gulaše kojima daju potrebnu tamnu boju.

Od sušenih bobica spravlja se ljekovit čaj, a ukiseljene trnine delikatesa su koja je posebno cijenjena u Francuskoj, gdje se često poslužuju kao zamjena za masline. Trnine su česti dodatak jelima u francuskoj kuhinji. U Rusiji se od plodova trnine proizvodi poznato i cijenjeno alkoholno piće - rakija trnovka. 

Džem od trnine

Sastojci: 1 i 1/2 kg trnine, 500 g šećera, crno vino

Priprema: Operite bobice i prelijte ih vodom. Sutradan ocijedite vodu, razrijedite crno vino s vodom i prelijte trninu. Kuhajte dok ne omekša. Pasirajte bobice, dodajte šećer i kuhajte na laganoj vatri još oko pola sata miješajući dok ne postignete željenu gustoću. Džem izlijte u tople sterilizirane staklenke te čuvajte na hladnom i tamnome mjestu.

Bobičasti smoothie 

Sastojci: dl hladne vode, 3 dl bademovog mlijeka, žlica chia sjemenka, 1/2 žlice bobica trnine, šalica jagoda i malina, menta

Priprema: Stavite vodu i chia sjemenke u zdjelu. Neka odstoje oko deset minuta i povremeno ih promiješajte. Očišćeno voće, mlijeko i bobice trnine izmiješajte u blenderu. Raspodijelite chia sjemenke u dvije čaše, prelijte ih pasiranim voćem iz blendera i ukrasite listovima mente.

Marinirane bobice 

Sastojci: 250 g bobica trnina, 1/2 l vinskog ili jabučnog octa, malo šećera, 2 žlica meda, par zrna crnog papra, 1/4 žličice korijandera

Priprema: Bobice operite i očistite te ih stavite u staklenku i zalijte octom. Dodajte šećer, med, zrna crnog papra i korijander. Staklenku čuvajte na tamnome mjestu i nakon mjesec dana kiseljenja plodove trnine poslužite uz dodatak jelima, a možete i umjesto maslina.

Idi na 24sata

Komentari 34

  • SmetlarIzRijeke 20.05.2016.

    kod mene u Rijeci to zovemo Amule...zute i crvene ima..☺..kompot smo znali radit,sirup ma svasta..

  • bernardaf 20.05.2016.

    isto tako ima ona stara domaća žuta šljiva koju zovu trnoslek. Ploda je bilo jako puno i razmišljam šta s njime. Idem napraviti pokus, onako isto kao i višnje, u šećer. Kada se šećer rastopio dodala sam rakije. Dakle potpuno isto kao i kad spremam višnje. Šljivice kao potamne pa izgleda da nisu ok. No nije tako. Napitak je jedino problematičan u tome da ne mogu odgonetnuti da li je bolji od višnja ili šljiva. Uglavnom pun pogodak. Eto možda nekom koristi ovaj savjet. Te šljivice trnosleki se kao smatraju divlje i sve ih manje ima, recimo kao i murve. Ove godine ću probati i pekmez. Probajte i vi, ja ih imam srećom i veselim im se jako.

  • Filomena 20.05.2016.

    šljiva i crno vino, okus za prste polizati :))))

Komentiraj...
Vidi sve komentare