To je to što me zanima!

Ojačajte imunitet i zaštitite se uz češnjak, poriluk, nar i ribu

Najbolji način za poboljšanje imunološkog sustava je uravnotežiti kalorije, jesti laganiju i probavljivu hranu. Konzumirati namirnice bogate vitaminom C, voće, povrće, piti čajeve, koristiti začine...
Vidi originalni članak

Loša vijest je da ne postoji čarobna tableta ili čudotvorni napitak koji može ojačati naš imunitet u borbi protiv virusa preko noći. Međutim, dobra vijest je da postoji mnogo načina koje našem imunološkom sustavu mogu pružiti najbolju šansu da se obrani od virusa.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kada je u pitanju održavanje dobrog zdravlja, imunološki sustav je naše najdragocjenije bogatstvo. Ipak rijetko to cijenimo dok nešto ne krene po zlu. 

A hoćemo li se razboljeti ili ne, odlučuje stanje našeg imunološkog sustava. Srećom, postoje načini na koje možemo održavati i poboljšati naš imunološki sustav. Savjete za poboljšanje imuniteta s nama je podijelila nutricionistica, mr. sc. Irena Švenda.

Kako poboljšati imunitet?

Najbolji način da se 'jede za imunitet' jest uravnotežiti kalorije i osigurati puno dobrih masti, vlakana, kvalitetnih ugljikohidrata i različitih izvora bjelančevina. 

Kao i kod drugih virusnih infekcija postoje namirnice s kojima dodatno možemo utjecati na imunološki sustav. Prvenstveno su to namirnice koje su bogate C vitaminom, svježe voće i povrće ili kraće termički obrađeno, masnoće i vlakna.

- Namirnice bogate C vitaminom koje bi trebali konzumirati su luk, češnjak, poriluk, peršin i celer. Oni sadrže značajnu količinu vitamina C, a luk i češnjak osim što su odlični u borbi protiv virusa i bakterija, pomažu i kod različitih dišnih infekcija. Luk možemo jesti i sirov, a možemo ga jesti i juhama te bi ga trebali što češće konzumirati. Također, nasjeckani peršin ili celer dobro je posipati u juhu. Što se tiče voća, izvrsne voćkice su nar i citrus - kaže Irena.

7 RAZLOGA ZAŠTO GA JESTI Češnjak pomaže zdravlju srca, štiti nas od raka i jača imunitet

U prehranu trebamo uvrstiti najkorisnije namirnice te uz voće i povrće, koristiti maslinovo ulje, jesti meso, ribu, avokado, sjemenke i orahe.

- Treba uvrstiti i namirnice koje su lako probavljive te ne stvaraju puno sluzi u želudcu i gornjim dišnim putevima. To su namirnice koje su pirjane, žitarice, mahunarke, meso, riba, povrće koje je kratko termički obrađeno i salata. Uz to, preporučujem korištenje začina u prehrani - govori Irena.

Redovno konzumiranje takvih namirnica štiti naš organizam od virusa i bakterija te nam pomaže u sprječavanju da se razbolimo. Težite raznolikim začinima i biljem. Cimet i crni papar su odlični začini, a cimet pomaže za zdravlje pluća. Osim toga, jako je bitno piti vruće napitke.

- Čaj je izvrsna preventiva. Izvrstan je čaj od đumbira, a unutra možete staviti klinčić koji je antiseptik. On se može žvakati, a i dezinficira usnu šupljinu i grlo. Također, usnu šupljinu možemo ispirati čajem od kadulje. U čaj trebamo staviti med koji blago djeluje na sluznicu i limun koji je bogat C vitaminom ili narančin sok, ali s njim treba biti oprezan jer on djeluje agresivno za sluznicu želudca. Stoga oni koji imaju gastritis trebaju pripaziti. Uz to, u čaj možemo dodati i malo crnog papra. Umjesto hladne vode probajte piti toplu vodu, odnosno vruću vodu do razine podnošljivosti - objašnjava Irena.

Ukoliko primijetite simptome prehlade treba se pridržavati ovih prehrambenih navika, unositi lagane namirnice bogate nutrijentima, piti vruće napitke, a uz to savjetuje se i ispiranje usne šupljine propolisom koji ima antivirusna sredstva i pomaže u borbi protiv virusa i bakterija. Osim prehrane vrlo je bitna fizička aktivnost i izlaganje suncu.

- Sunčeva svjetlost je dobra za imunitet, a loša za viruse. Jedan od razloga što je gripa zimski problem jest taj što se virus gripe najbolje prenosi pri nižim temperaturama i niskoj vlažnosti. Sunčeva svjetlost također pomaže našim tijelima da proizvode vitamin D, a bakterije i virusi se uništavaju pomoću sunca - navodi Irena.

Bitno je i uživati u dugim šetnjama prirodom, prošetati se parkom ili uz more. Izloženost prirodi smanjuje stres, a i poboljšava funkciju imunoloških stanica.

ČITAJTE SASTAV Proteinske pločice: Kako znati koje su zdrave, a koje 'slatkiši'

Još jedan ključan faktor za bolje funkcioniranje imunološkog sustava je san, a nedostatak sna gotovo odmah upućuje naš imunološki sustav na neravnotežu.

- Regeneracija naših tkiva najbolje se kreće od 22, 22:30 h do dva sata u noći. Ako pomaknemo taj dio preskačemo lučenje hormona rasta koji utječe na oporavak naših tkiva i imunološkog sustava. Time smanjujemo mogućnost obrane organizma od bilo kojih uzročnika prehlade. Spavanje na vrijeme je vrlo bitno, a može i rano dizanje. Spavanje do 23 sata je ključno za imunološki sustav. U prosjeku je dovoljno 7 do 8 sati, a nekim ljudima može biti dovoljno i šest sati sna - objašnjava nutricionistica mr. sc. Irena Švenda.

POGLEDAJTE NOVI VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • ~DAVID~ 16.03.2020.

    Ovo je nadriliječništvo! Mediji su rekli kada je Ivan Pernar preporučao vitamin C da samo liječnici smiju dijeliti savjete o zdravlju, dakle ima li novinar/autor ovog članka medicinsku diplomu/naobrazbu?

Komentiraj...
Vidi sve komentare