To je to što me zanima!

Parfem treba birati po osjećaju, ali nekima ne paše zbog jačine

Čak i kad imaju iste mirisne note, EDP i EDT ne mirišu isto jer imaju različitu koncentraciju ulja, stoga su Eau de Toilette kreacije prigodnije za toplije dane
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Proljetni parfemi: 10 mirisnih formula za bolje raspoloženje

Mirisni trag kreacije ovisi ne samo o koncentraciji ulja, već i o samim notama, naročito ako se radi o orijentalnim tonovima. Naime, i EDT može imati snažan miris, baš kao što i EDP, koji ima veću koncentraciju mirisnih ulja, može biti decentan. Ali, u pravilu, razlika je jasna i definirana u samoj formuli.

- Eau de Parfum ima veću koncentraciju mirisnog ulja nego toaletna voda iliti Eau de Toilette. U svijetu mirisa, po koncentraciji razlikujemo čisti parfem, Eau de Parfum iliti parfemsku vodu, Eau de Toilette iliti toaletnu vodu i kolonjsku vodu - komentirala je parfemska stručnjakinja Laura Slatkin za Yahoo.

NOKTI U TONOVIMA Napravite same ombre nokte: Vrlo je jednostavno, ali i jeftino

Eau de parfem obično se sastoji od 15% do 20% parfemskog ulja, dok toaletna voda ima nešto manje, u rasponu od 10% do 15%.

- Iako miris, naravno, ovisi o stilu, ukusu i notama koje su korištene, EDT smatramo blažom i svježijom te je mnoge parfemske kuće predlažu tijekom toplijih mjeseci. S druge strane, EDP doživljavamo kao mirisno bogatiji - ističe Eduardo Valadez, direktor marketinga u francuskoj parfumeriji Diptyque.

Ako su obje vrste mirisa napravljene s istim notama, mirišu na sličan, no ne isti način, jer EDP pri jednom špricanju ispušta veću koncentraciju mirisa nego EDT, a kako se kompozicija razvija, na koži se mogu razviti određene note koje će biti bogatije, oštrije ili slađe.

ZA UPEČATLJIVE OČI Mali trikovi: Vodič za savršeni 'cat eye' koji uspije svaki put

Također, ljudi drugačije doživljavaju mirise - dok jedni nose samo EDP, drugima je to previše, stoga biraju EDT, odnosno lakše varijante.

Bočicu treba čuvati na tamnom i hladnom mjestu, inače se miris može promijeniti i pokvariti prije roka, koji se računa od prvog špricanja.

- Ovisno o kvaliteti sastojaka i mjestu gdje ga čuvamo, većina parfema ima rok trajanja od najmanje tri do pet godina - objašnjava Slatkin, ali doista ovisi i o samoj kompoziciji mirisa.

Toaletna voda se kvari nešto sporije, zahvaljujući većoj koncentraciji alkohola u formulaciji, koja djeluje kao zaštitni konzervans. S druge strane, čisti mirisi bez alkohola će najbrže izgubiti intenzitet.

SUNCE NA LICU U jednom potezu: Kremasti bronzeri daju prirodan izgled

Pri čuvanju parfema, valja pripaziti na prekomjernu svjetlost, promjene temperature (posebno topline) i izloženost kisiku jer će to ubrzati pogoršanje svakog mirisa. A ako se boja parfema promijeni u tamniju nijansu ili miris postane malo kiselkast ili zagasit, vrijeme je da ga bacite.

Isto tako, trajnost ovisi i o tome koje note se nalaze u formuli.

- EDP bi uglavnom trebali trajati dulje, no sve note ne traju jednako dugo. Ne možete uspoređivati, recimo, voćni, vrlo svježi parfem i vrlo drvenu toaletnu vodicu, jer voćne i svježe note brže isparavaju, čak i u većim koncentracijama - kaže Shapiro.

Bitan je i tip kože koji imamo, ne traje parfem isto na svakome od nas.

JAKO DOMIŠLJATO Praznu bočicu Chanel parfema pretvorila u ovu modernu vazu

- Miris se veže uz ulje, a oni s nježnijom kožom možda će trebati nositi veću koncentraciju mirisa da bi imali dugotrajnost na koži. Miris morate isprobati na vlastitoj koži - tumači stručnjakinja.

Gledajući cijene, obično je EDT jeftiniji od EDP-a.

- Toaletna voda je jeftinija jer sadrži nižu koncentraciju finog mirisnog ulja, a ne zato što su sastojci različiti - otkriva Slatkin.

Miris bismo trebali birati ovisno o emocijama koji u nama izaziva, on bi trebao podići raspoloženje.

PONEKAD SE I NE ISPLATI Skupa kozmetika nije uvijek efikasnija od one pristupačne

- Bez obzira na koncentraciju, parfem birajte po osjećajima. I ne bojte se istražiti, otkriti neki novi miris, danas su dostupne brojne varijacije - savjetuje Valadez.

U vrućim mjesecima stručnjaci savjetuju EDT, a isti dan EDP možete nositi navečer, dok su parfemi viših koncentracija idealni za zimsko, hladnije vrijeme.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Proljetni parfemi: 10 mirisnih formula za bolje raspoloženje

POGLEDAJTE VIDEO Ivan Đikić: #ZAJEDNO24SATA

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Lola. 17.05.2020.

    Uvijek bila i ostala osjetljiva na tu temu, nijedan nisam kupila 2 puta. Ne volim ih poklanjati, jedino ako sam sigurna da je to TO...kako ne volim da mi nameću nešto, isto tako to ni sama ne radim...Bolje miris čiste kože :D

Komentiraj...
Vidi sve komentare