To je to što me zanima!

Pet načina za lakšu prilagodbu žena na novu majčinsku ulogu

Tugovanje za gubitkom dijela svog prošlog života, traženje pomoći od partnera i obitelji, "krađa" vremena za sebe i razgovor s drugim majkama pomažu u prilagodbi
Vidi originalni članak

Nepredvidiva i iscrpljujuća dnevna i noćna hranjenja, mijenjanje pelena i sve ono što dolazi s majčinstvom često su puno veće opterećenje nego što je ijedna nova majka očekivala. Uz to, očekivanja obitelji, društva, ali i same sebe, mogu biti toliko iscrpljujuća da ugrožavaju ženino psihičko zdravlje, a i da same posumnjaju u svoje majčinske sposobnosti, kaže dr. Meg Meeker, autorica knjige "10 navika sretnih majki". 

Ona se u svojoj praksi susrela s brojnim majkama koje se osjećaju loše jer ne vole svoje dijete onoliko koliko bi trebale, a i misle kako bi se netko drugi bolje brinuo o njima. To se događa jer su hormoni žene u neravnoteži, kronično im nedostaje sna, a i promijenio se i način na koji doživljavaju sebe i svog partnera. Sa svim ovim promjenama se treba nositi na način da shvatimo kako život ne treba biti onakvim kakvim smo ga zamišljali.

- Dopustite si da na svoj način prihvatite ono što dolazi, bez osuđivanja i samokritike - kaže dr. Meeker.

Sagledajte stvari

Prema dr. Merker, mnoge majke, osobito tijekom prve godine djetetova života, misle da su svome djetetu sve, od izvora radosti, sigurnosti i snage. Ipak, djeca ih doživljavaju kao majke, a ne bogove. Prvi korak koji svaka majka treba poduzeti je prepustiti dio odgovornosti o djetetu svom partneru, članovima obitelji i ukućanima. To će rasteretiti majku i dozvoliti joj da ugrabi malo vremena za sebe.

Žalite za svojim starim životom

I novopečene majke su prije rođenja djeteta imale svoj život, karijeru i prijatelje. Mnoge žene nakon poroda osjećaju manjak strukture i reda u životu, a upravo su tu strukturu godinama brižno gradile. U svakom slučaju, promjena s osobnog na obiteljsko gledište je gubitak, kaže dr. Kira Bartlett, klinička psihologinja za trudničke i postporođajne probleme. 

Suočavanje s novim identitetom je bolno, a njegovi temelji se mogu postaviti tek nakon žalovanja za gubitkom dijela starog, barem na neko vrijeme. Prihvaćanjem onog što je izgubila i dozvolom za tugovanjem koju si majka daje, oslobodit će se unutarnjih napetosti i nezadovoljstava.

Brinite o sebi

Žene se nakon poroda često osjećaju ružno, debelo i neprivlačno, a uzrok toga je gubitak kontrole nad svojim izgledom koji se drastično promijenio s trudnoćom. Zbog toga je nužno pomalo raditi na svom izgledu, njegovati svoju unutrašnjost i vanjštinu. Nova odjeća, kozmetika, uživanje u romantičnoj večeri s partnerom, sve će to pridonijeti da se majka osjeća bolje. S vremenom će ponovno uspostaviti kontrolu i osjećati se ugodno u vlastitoj koži.

Pronađite potporu

Najbolju potporu novim majkama dat će druge mame, a njihove bojazni olakšat će pričama iz vlastitog iskustva. Druženje s drugim majkama zdravo je zbog međusobnog razumijevanja, korisnih savjeta, ali i uvida u svjetliju budućnost. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • sissi_1 03.11.2012.

    ah i jos nisam znala da su pomjesani osjecaji normalni ja mislila nesto nije samnom u redu

  • sissi_1 03.11.2012.

    aaaahhh sve je to lako rec kad sam se vratila iz bolnice sa bebom cinilo mi se da vise nista nije isto u vlastitoj kuci neznam kud da se okrenem drugi zivot al ipak nista ljepse od male bebe:-)

  • alcatel 03.11.2012.

    kronični nedostatak sna!!aaaaaaaaaaaaaa da mi se naspavat!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare