To je to što me zanima!

Preplavili su zemlju: Zašto se tu uzgaja na milijune žohara

Umjesto da hranu iz otpada pretvore u robu na kojoj će zarađivati, Kinezi na njoj uzgajaju žohare, koji se koriste kao stočna hrana, za proizvodnju nekih tradicionalnih lijekova, pa i za jelo
Vidi originalni članak

Milijarde žohara preplavili su Kinu, u kojoj na njih sve manje gledaju kao na problem. Naime, gradski kontejneri i kante zatrpani su ogromnim količinama hrane koja završi u otpadu, koju milijuni stanovnika nisu uspjeli pojesti. Rješenje su postali novi stanovnici, koji doslovno tamane te ostatke. 

I producentica Abby Tang suočila s time da joj stan preplave žohari. Kaže kako je Jinan grad sa 6,8 milijuna stanovnika i otprilike 147 puta više žohara, priča dok po kuharu iz jednog restorana na snimci doslovno plaze žohari. Dodaje kako nitko više niti ne broji one koji se šire po drveću i biljkama vani. 

Kako kaže Shandong Qiaobin iz tvrtke koja se bavi agrikulturom, ti milijuni žohara pojedu oko 50 tona otpada svaki dan, Abby Tang kaže zbog toga u zadnje vrijeme ima i noćne more.

Jedu zdravo Hrana koja postaje sve više hit: Žohari sa sirom i crvi s pivom

Kaže kako su ostatke hrane ranije u Kini jele svinje, no svinjska kuga dovela je do zabrane te prakse, što je pomoglo 'razvoju' žohara. 

Umjesto da se šeću poljima i vrtovima, uspeli su se na ljestvici i postali - sve poželjniji. Naime, umjesto da smeće pretvore u robu na kojoj se zarađuje, u Kini je ono postalo resurs za proizvodnju žohara, kaže Li Hongyi, direktorica tvrtke Shandong QiaoBin.

JESTE LI ZNALI Čudne činjenice o životinjama: Žohari mogu živjeti bez glave...

Naime, kad se  žohari dobro utove i krepaju, kako su bogati proteinima, postaju hrana za stoku, a  koriste se i u proizvodnji nekih vrsta tradicionalnih kineskih lijekova. Tako kompanija Gooddoctor iz Sichuana uzgoji oko 6 milijardi žohara  za lijekove.

Uz one koji ih proizvode kod kuće procjenjuje se da potroše oko 7 milijardi žohara godišnje, i to samo u dva svoja postrojenja.

Iako se od te ideje malo naježila, Abby Tang kaže kako to na kraju i ne zvuči kao loša ideja, ako uzmemo u obzir da je višak hrane koji se odbacuje globalni problem.

AUSTRALIJA: BJEŽE OD VRUĆINE Ogromni žohari preplavili kuće: 'Neki prenose čak i salmonelu'

Procjenjuje se da trećina procesuirane hrane propadne i završi na otpadu, što je oko 1,3 milijarde tona. Procjenjuje se da će do 2030. količina tog otpada narasti na 2 milijarde tona.

Tako Tang kaže kako bi žohari mogli ublažiti činjenicu da ne znamo kako riješiti taj problem, prenosi Business Insider. 

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 20

  • JulijaL 24.02.2020.

    I onda se čudimo kravljim ludilima i korona virusima.Pa krave bi trebale jesti isključivo biljke!!!

  • 23.02.2020.

    Zohari kao stocna hrana, ne znam sto reci.

  • Cirenac 23.02.2020.

    Nikakvo čudo nije što se kod njih pojavio korona virus,ako tako nastave pojaviti će se još i gorih virusa.

Komentiraj...
Vidi sve komentare