To je to što me zanima!

Previše igračaka sprečava razvoj društvenih vještina

Djeca koja imaju manje igračaka lakše stječu prijatelje, puno se manje svađaju i kreativnija su, a višak igračaka može otežati učenje i razvoj
Vidi originalni članak

Imaju li djeca manje igračaka, naučit će biti kreativnija. Iako će im ponekad možda biti dosadno, s vremenom će početi upotrebljavati maštu i izmišljati igre. Također, naučit će razvijati odnose s drugom djecom i odraslima. Istraživanja su pokazala i kako djeca koja su u djetinjstvu imala više prijatelja imaju veće šanse da budu akademski uspješnija te bolja u društvenim odnosima u odrasloj dobi. Većina roditelja smatra da će se djeca manje svađati ako imaju više igračaka. No istina je upravo suprotna. Braća i sestre se i inače svađaju, a svaka nova igračka je samo razlog više za prepirke. S druge strane, djeca koja imaju manje igračaka prisiljena su naučiti dijeliti, a tako će ujedno biti manje sebična zato što oni koji dobiju sve što požele, poslije misle da na sve imaju pravo. Previše igračaka može utjecati i na koncentraciju u djece. Silne igračke na policama nude bezbroj mogućnosti igranja, pa tako ne mogu posve naučiti cijeniti svaku igračku niti razvijati usredotočenost. S vremenom će početi sve manje paziti na njih. No ako im roditelji uzmu veći dio igračaka, vrlo brzo će se priviknuti te ih početi cijeniti.

ZAVOLJET ĆE ČITANJE, GLAZBU I UMJETNOST
Što imaju manje igračaka, to će se djeca više okrenuti mašti i pričama, pa će u kasnijoj dobi više voljeti čitati. Druga djeca više vole bojiti i crtati, pa će razviti ljubav prema umjetnosti. Tako će poslije više cijeniti ljepotu, osjećaje, ali i komunikaciju.

SREĆA SE NE POSTIŽE KUPNJOM
Igranje s djetetom i zajedničke aktivnosti usrećit će dijete puno više nego nova igračka. Iako djeca misle da se želje mogu ispuniti kupnjom, roditelji bi ih trebali ohrabriti da sreću potraže drugdje.

DJECA POSTAJU UPORNIJA I IMAJU VIŠE STRPLJENJA
Ako dijete ima igračku, a ne zna čemu služi i kako se igrati njome, vrlo brzo će je odbaciti i uzeti drugu, odnosno lakšu. Djeca s manje igračaka bit će upornija, imat će više strpljenja, ali će biti i odlučnija u otkrivanju stvari.

IGRANJEM U PRIRODI DJECA ĆE JE VIŠE CIJENITI
Nemaju li puno igračaka, djeca neće stalno biti u kući nego će se igrati vani, a i naučit će više cijeniti prirodu. Budući da će se više baviti fizičkim aktivnostima, bit će zdravija, a time i sretnija.

MANJE IGRAČAKA ZNAČI MANJE NEREDA PO KUĆI
Više igračaka u kući znači i više nereda, a stalno zahtijevanje od djece da pospremaju igračke može biti jako naporno. Čim ih je manje, neće biti toliko nereda, a dom će biti puno čišći i uredniji.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare