To je to što me zanima!

Primalje na zadatku: 'Na nas se uvijek možete potpuno osloniti'

Prva privatna primaljska praksa otvorena je u subotu u Zagrebu. Nudi savjete za trudnice, mlade mame, nutricionističke savjete, jogu, a savjete dobiju i njihovi muževi...
Vidi originalni članak

Trudnoća, koliko god ju nazivali blaženim stanjem, nije uvijek 'blažena'. Od promjena na tijelu, mučnina, povraćanja, gubitka daha, bolova u zdjelici i rebrima, zatvora, proširenih vena do vrtoglavice, sve su to promjene koje žena prolazi, a nekad se čini da taman kad se naviknemo na jednu tegobu, ona nestane i dođe druga.

ZA ŽENE U ZNANOSTI Upoznajte 4 žene u znanosti koje svojim novim otkrićima mijenjaju hrvatsku budućnost

To je stresan period za tijelo i psihu, pogotovo kad se previše pretražuje internet ili slušaju babski savjeti, pa je korisno pored sebe imati nekoga tko ima znanje i strpljenje.

POGLEDAJTE VIDEO Odgoj djece u Danskoj:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 - Radile smo u bolničkom sustavu kao primalje i često bi nam žene govorile 'Joj, da sam Vas bar prije upoznala da mi ovo objasnite' ili 'Možete li doći kod nas pomoći nam, platit ćemo'. Mi smo uvijek odgovarale da ne možemo jer radimo samo u bolnici, ali smo kroz godine primijetile tu potrebu kod trudnica i rodilja pa smo se sad otisnule u privatne vode i otvorile 'Moja primalja', prvu privatnu primaljsku praksu u Hrvatskoj - objašnjava Viktorija Varošanec, jedna od primalja koja je do nedavno radila u Vinogradskoj, a sad nudi individualne usluge obiteljima. 

Njih četiri, Ivana Zorić, Viktorija, Marija Šavorić i Sanja Babojelić primalje su koje buduće majke i obitelji s novorođenčadi mogu angažirati u nekoliko različitih varijanti: od toga da su prate trudnicu od 16. tjedna trudnoće pa sve do 42. dana nakon poroda, ili pak kraće vrijeme, sve ovisi o individualnim potrebama.

'PILA SAM, IZLAZILA...' 'Nisam ni znala da sam trudna, sve dok mi nije počeo porod'

Nude pripremu za porod, masiranje međice da se spriječi pucanje ili epiziotomija, mjerenje tlaka, šećera, OGTT, kontrolu krvi i urina trudnice, mjerenje opsega trbuha i dužine simfiza – fundus maternice, slušanje kucaja čedinjeg srca, savjetovanje o promjenama u trudnoći, o njezi tijela i prevenciji strija, o njezi dojki u trudnoći i nakon poroda te o prehrani u trudnoći, psihološku podršku i savjetovanje vezano za porod, pregled i toaleta rane epiziotomije ili rane od carskog reza, pomoć majci kod postavljanja novorođenčeta na dojku, asistenciju prilikom dojenja / izdajanja te savjetovanje o pohrani izdojenog mlijeka, savjetovanje i edukaciju o njezi spolovila trudnice i o spolnim odnosima nakon poroda, kontrolu diastaze, mjerenje novorođenčeta, pregled i edukaciju o njezi pupčane rane, pomoć kod kupanja, savjetovanje i edukaciju o prehrani novorođenčeta kod pojave refluksa, pojave grčeva i promjena na koži, o prevenciji pojave soora, tjemenjače, ojedina, impetiga te o njezi spolovila i novorođenčeta, kontrolu kukova i prirasta u težini novorođenčeta, baby handling te savjetovanje i edukaciju prilikom nicanja zubi. Dakle, sve što trudnice i nove majke zanima i trebaju znati. 

- Patronažne sestre su često pretrpane jer se one ne bave samo trudnicama, tu su i ljudi koji su na kućnoj njezi, nakon operacije, stariji ljudi, kronični bolesnici. Vidjele smo da postaji ta jedna potreba da je netko tko zna što radi uz žene u tom periodu, od trudnoće pa sve do tog najbitnijeg koraka poroda, a onda i kasnije. Njega u trudnoći je izrazito bitna jer se može puno toga napraviti da se porod olakša, kao i njega poslije. Nudimo i yogu, tu je i naš nutricionist koji pomaže trudnicama koje imaju posebnu prehranu, a nismo zaboravili ni na tate, za njih imamo masaže jer trebaju svašta nositi  - objašnjava Varošanec kroz smijeh. 

POGLEDAJTE VIDEO: MARINA JE VISOKA 140 CENTIMETARA

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare