To je to što me zanima!

Rak kože: Mali obični prištić na licu ju je mogao stajati života

Jessici Pasco ovo nije prva borba protiv raka. Ali, pojava prištića, koji se uskoro ispostavio nečim puno gorim i opasnijim, pretvorila se u pravu borbu za opastanak
Vidi originalni članak

Jessica Pasco (32) za mali prištić koji joj se pojavio ispod nosa mislila je da je obična bubuljica.

Ali onda je prištić pocrvenio i dugo vrijeme nije zacjeljivao. Na liječničkoj kontroli je otkrila da je to zapravo karcinom bazalnih stanica, najčešći oblik raka kože, koji bi se s vremenom mogao proširiti po cijelom tijelu.

- Bilo mi je čudno što crvenilo ne prolazi - Jessica je izjavila za Daily Mail Australia.

- Nisam ni znala da postoji toliko različitih vrsta karcinoma. Mislila sam da na rak kože upućuje crni madež. Sad stalno pratim kako mi se koža mijenja - nastavila je. 

Liječenje raka na koži lica izazvalo je ozbiljnu reakciju ostavljajući veliku ranu koja se nije smanjivala četiri mjeseca.

- Kad imate rak kože na licu, bolje je koristiti kremu koja ojačava imunitet da se tijelo uspješnije bori protiv raka, umjesto da ga se samo izreže - objasnila je.

PSEĆI NJUH Spasila joj život: Kujica dvaput 'dijagnosticirala' tumor jajnika

No krema je na njezinom licu uzrokovala veću ranu nego što je bila veličina samog raka.

- Rana je bila velika i crvena, i uvijek tema razgovora - objasnila je.

Samo godinu dana ranije, Jessica je na nozi primijetila 'da se madež čudno ponaša'. 

- Užasnula sam se kad sam vidjela da madež koji oduvijek imam raste i mijenja boju - objasnila je.

RODILA UNATOČ RAKU Skupio novac za liječenje: Moja djeca ne mogu izgubiti majku...

Otišla je kod doktora i pokazala mu je madež, za koji joj je on savjetovao da ga odmah izrežu i naprave par šavova kako bi joj rana što prije zacijelila. Tjedan dana kasnije, šavovi su se otvorili i ostala je otvorena rana. Otišla je ponovo kod doktora. 

- Šavovi nisu zatvorili ranu, što je očiti znak raka - dodala je.

- Doktor me odmah obavijestio da je u pitanju melanom trećeg stupnja, na stupnju razvoja taman prije nego što se proširi na limfne čvorove i u krvni sustav - prepričava Jessica. 

- Trud koji je potreban da se koža namaže prije izlaska na sunce je neusporediv s osjećajem straha, neprospavanim noćima, mislima da nikad nećeš ostariti i svim medicinskim postupcima koje moraš proći, i platiti, da bi uklonio melanom - upozorava Jessica. 

- Nakon svega što sam prošla, ujutro prije nego što se počnem šminkati stavim kremu s visokim zaštitnim faktorom i provjerim da mi na tijelu nije došlo do novih promjena - objasnila je Jessica svoju svakodnevnu rutinu zahvaljujući kojoj smanjuje rizik od pojave raka. 

Idi na 24sata

Komentari 15

  • lola322 12.12.2018.

    Imala sam ovakvu sličnu ranicu, ali je nakon par mjeseci sama prošla, a madeža imam dosta i nekoliko ih je samo otpalo, samo zasvrbe i kroz par dana otpadnu kao da ih nikad nije ni bilo, svašta, a nikad još nisam bila na pregledu madeža. Mogu si priuštiti odlazak privatniku na pregled, ali nešto i nemam baš volje za time.

  • Winks 12.12.2018.

    Imala sam bazocelularni karcinom (kao i doticna), i njega treba ukloniti, ali njje opasan kao planocelularni, a narocito melanom, jer bazocelularni metastazira u manje od 1%. Ako se ne ukloni, moze unistavati okolne organe i kosti. Treba se zaista mazati zastitnim faktorom, ja od tada koristim 50. I zimi mažem lice, ljeti i cijelo tijeko. Jednom godisnje svi bi trebali na pregled madeza i sami pratiti promjene na koži. Na najmanju promjenu javiti se dermatologu, jer moze izgledati bezazleno, a ne mora biti. Ako se brinemo o sebi, manja je šansa da cemo oboljeti.

  • ĐorđePatković 11.12.2018.

    šta da rade kad nemaju dopunsko

Komentiraj...
Vidi sve komentare