To je to što me zanima!

Senzori za bezbolno mjerenje glukoze sad su na listi HZZO-a

Od 1.6.2018. na snagu stupa odluka HZZO-a o stavljanju aparata za bezbolno kontinuirano mjerenje glukoze na listu pomagala, javljaju iz Zagrebačkog dijabetičkog društva
Vidi originalni članak

U priopćenju kažu da će osiguranicima na višestrukim injekcijama inzulina na trošak fonda biti omogućen pristup revolucionarnoj tehnologiji za svakodnevno bezbolno i kontinuirano mjerenje glukoze pa će tako djeca do 8 godina moći ostvariti pravo na Medtronic Minimed senzore. 

Pravo na Abbott Libre senzore mogu ostvariti djeca od 4-18 godina starosti, slijepe osobe i trudnice. Odrasli bolesnici sa šećernom bolešću tipa 1 na intenziviranoj terapiji inzulinom i s "dokazanom hipoglikemijom u hospitalnim uvjetima" također mogu ostvariti pravo na Libre senzor.

VELIKI INTERVJU Dr. Rahelić: Jeftinije trakice za dijabetes ugrožavaju zdravlje

- Od strane Ministarstva zdravstva osnovano je Središnje nacionalno povjerenstvo za skrb osoba sa šećernom bolešću u koje su imenovani eminentni stručnjaci iz područja dijabetologije. Na konstituirajućoj sjednici povjerenstva, u utorak 29. svibnja, jedna od glavnih tema bila je upravo uvrštavanje uređaja za kontinuirano mjerenje glukoze na listu HZZO-a - kaže doc. dr. Dario Rahelić, pročelnik Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i kliničku farmakologiju KB-a Dubrava te predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes i bolesti metabolizma Hrvatskog liječničkog zbora. 

Rahelić dodaje da su na sjednici jasno definirani kriteriji za odobravanje pomagala te proces kojim se pojedinoj osobi sa šećernom bolešću može odobriti navedeno pomagalo.  

VODEĆA USTANOVA KB Dubrava postala prvi centar izvrsnosti u liječenju dijabetesa

- U posljednje vrijeme zbog krive interpretacije kriterija za dodjelu uređaja za kontinuirano mjerenje glukoze, u javnosti se nepotrebno stvorila kriva percepcija i vjerujem da će u sljedećih nekoliko tjedana oboljeli od šećerne bolesti imati priliku dobiti navedeno pomagalo - kazao je docent Rahelić za 24sata.  

Početne nejasnoće oko primjene novih smjernica su, uz pomoć eminentnih predstavnika dijabetološke struke, razjašnjene, kažu u zagrebačkom dijabetičkom društvu te dodaju da su se udruge dijabetičara angažirale prema dijabetološkim stručnim društvima i referentnim centrima kako bi se preciznije definirala "hipoglikemija u hospitalnim uvjetima". 

Ravnateljica Referentnog centra za dijabetes Vuk Vrhovac, prof. Dr. Lea Smirčić Duvnjak je izjavila da se sigurno "ne radi o činjenici da netko treba biti hospitaliziran u bolnici da bi mu se dokazala hipoglikemija". Tu informaciju potvrdio je i prof. dr. sc. Milan Vrkljan, ključni član nadležnog povjerenstva za pomagala HZZO-a koje je i donijelo ovu odluku koji kaže da "hospitalni uvjeti" ne znače "ležanje u bolnici" jer je to nepotrebno i skupo, te da ležanja nikako neće biti. 

REAGIRAJTE NA VRIJEME Dr. Dario Rahelić: 10 savjeta za prevenciju dijabetesa - pazite

- Pravo na ova pomagala oboljeli će prema spomenutim kriterijima moći ostvariti samo u Kliničkim bolničkim centrima, nadležnim Referentnim centrima za liječenje dijabetesa te u KB Dubrava - pojasnio je Rahelić.  
 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare