To je to što me zanima!

Sinestezija: Mačke nose plavu boju, a glazba crvenu

Sinestezija je osam puta češća kod pjesnika, slikara i romanopisaca. Ono što čitateljima može izgledati kao pjesnička slika, za njih je stvarno
Vidi originalni članak

Malena Patricija uspjela je naučiti sva slova, no r joj je zadavalo teškoće, sve dok jednog dana nije shvatila da prvo treba napisati slovo p, a zatim povući crtu prema dolje.
- Bila sam tako iznenađena što jednom crtom mogu žuto slovo pretvoriti u ružičasto - piše, sada odrasla Patricija Lynne Duffy, autorica knjige “Plave mačke i mačići boje limete”. U njoj opisuje svoja iskustva sa sinestezijom, fenomenom koji navodi neke ljude da svijet doživljavaju drukčije od ostalih. Njihova se osjetila isprepleću, zbog čega ponekad vide kako je neko slovo obojeno nekom bojom ili da određeni dan u tjednu ima svoju osobnost. Ipak, mentalno su potpuno zdravi. Sinesteti su bili Nikola Tesla, slikar Vasilij Kandinski, pjesnici Charles Baudelaire i Arthur Rimbaud i skladatelj Franz List. Znanstvenici procjenjuju da se od 200 do 500 ljudi javlja jedan sinestet. Ona je djelomično genetska i prenosi se u obitelji. Iako je poznata stoljećima, znanstvenici su je počeli proučavati tek posljednjih nekoliko godina.

>>> Djeca sinesteti svojim si darom mogu olakšati svladavanje školskoga gradiva. No učitelji i roditelji često znaju premalo o sinesteziji da bi ih znali poučiti kako da iskoriste taj dar. Dijete treba poticati da razgovara o načinu na koji doživljava svijet i ne omalovažavati njegove neobične “maštarije”. Baš zbog njih mali su sinesteti nerijetko vještiji u čitanju, pisanju i shvaćanju matematičkih pojmova te bolje pamte. No sinestezija im može otežati koncentraciju.

>>> Sinestezija je osam puta češća kod pjesnika, slikara i romanopisaca. Ono što njihovim čitateljima može izgledati kao zgodna pjesnička slika, za njih je stvaran doživljaj. Neuroznanstvenik V. S. Ramachandran smatra da se sinestezija razvila dok su se čovjekovi preci još penjali po drveću. Za to su im bile potrebne mentalne mape grana na drveću, koje su stvarali kombinirajući osjetila vida i dodira.

>>> Sinetstezija je češća kod žena nego kod muškaraca. Nije znanstveno potvrđeno da se taj dar može prenositi s oca na sina, no majka koja vidi obojena slova može imati djecu koja osjećaju okus riječi. Zato se pretpostavlja da se ona prenosi putem kromosoma X.

>>> Neki sinesteti doživljavaju dane, mjesece, desetljeća i brojke vizualno. Npr. brojeve od jedan do deset vide posložene odozgo prema dolje, a okrugle brojeve slijeva nadesno. Stoga odlično pamte datume.

>>> Većina sinesteta ne može zamisliti život bez “dodatnih osjetila” koje doživljavaju kao jedinstveni dar. Čini se da je riječ o “umrežavanju” pojedinih područja mozga među kojima inače nema komunikacije. Kod sinesteta moždani centri za doživljavanje boje, slova ili glazbe djeluju zajedno.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • buca00 14.01.2010.

    onda dobiješ sinesteziju i kad se pošteno napljugaš . . .

  • mayhem26 03.01.2010.

    Ma bolesnjaci...........

Komentiraj...
Vidi sve komentare