To je to što me zanima!

U Zagrebu vrijeme opasno po zdravlje u ponedjeljak: Savjeti kako zaštiti sebe i najmilije

Državni hidrometeorološki zavod najavio je vrlo niske temperature za dio zemlje u ponedjeljak, posebno na području Zagreba. Posebno oprez savjetuje se kroničnim srčanim bolesnicima
Vidi originalni članak

U ponedjeljak 22. siječnja najniža temperatura mogla bi se spustiti do -11 stupnjeva, upozorio je Državni hidrometeorološki zavod, uz procjenu da se najhladniji val očekuje na području Zagreba. Izrazito hladno bi moglo biti i u Karlovcu i u Rijeci, ističu, dok se u ostalim krajevima ipak ne očekuju naleti hladnog vala.  

POGLEDAJTE VIDEO: U Kanadi je - 40 stupnjeva!  

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U većini krajeva očekuje se zubato sunce i ne bi trebalo biti snažnog vjetra, a na kopnu se u jutarnjim satima očekuje magla. Najniža  temperatura kretat će se od -11 do -6 stupnjeva, a na Jadranu između 0 i 5 °C. Najviša dnevna temperatura mogla bi se kretati između  2 i 7 stupnjeva u unutrašnjosti, a na moru od 8 do 13 °C, stoji u izvješću. 

S obzirom na najavu hladnog vala u dijelu zemlje, još jednom vrijedi ponoviti: Ne izlazite rano ujutro i tijekom večeri, kad su temperature obično najniže. Ako morate izaći, birajte sredinu dana i primjereno se odjenite, što podrazumijeva više slojeva tople odjeće te kapu, rukavice i šal, jer izlaganje niskim temperaturama bez odgovarajuće zaštite može dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), pa i do smrtnog ishoda.

ZIMSKA IDILA VIDEO Zbog niske temperature kod Šibenika se zaledilo more

Posebno oprez savjetuje se kroničnim srčanim bolesnicima, kao i onima s bolestima krvnih žila, jer hladnoća dodatno utječe na sužavanje krvnih žila. Ukratko, ako već postoji ateroskleroza, odnosno plak zbog kojega su žile sužene, dodatno sužavanje uslijed hladnoće povećava rizik od infarkta.  

Zato nastojte ne izlaziti van, odnosno ako morate, postupno prilagođavajte organizam na hladnoću. Izbjegavajte alkohol i grijte tijelo toplim čajevima te juhama i varivima te redovito nastaviti piti propisanu terapiju.Ako se pojave simptomi koji upućuju na to da lijekovi ne djeluju kako treba, odmah se javite liječniku, kako biste dogovorili eventualne korekcije doze lijekova i načina na koji ih uzimate.

Budite oprezni i sa malom djecom, posebno bebama do godine dana,  kod koje se prirodni sustav regulacije tjelesne topline još razvija. Ne izlazite s njima tijekom najvećih hladnoća bez potrebe i prije izlaska dobro ih utoplite i umotajte ispod pokrivača. U šetnju idite tijekom najtoplijeg dijela dana, a i tada ne dulje od 15-ak minuta.   

EVO TKO SE MORA POSEBNO PAZITI Kad vani zaredaju minusi, raste rizik od infarkta - nemojte naglo izlaziti iz grijanog prostora!

Stariji ljudi trebaju pripaziti i tijekom hodanja po gradu, jer će se dio snijega otopiti i na niskim temperaturama moguće je da se zalede i cijele ulice. Izaberite obuću koja ima 'čepove' ili utore na đonovima i hodajte oprezno, gledajući pred sebe, kako biste izbjegli zaleđene dijelove pločnika. No, imajte na umu da se i hrpe snijega mogu zalediti, pa nije dobro hodati ni po strani ulice, gdje ima dosta snijega nanijetog uslijed čišćenja. Ako i inače niste stabilni u hodu, možda si možete pomoći štapom.  

Budući da bi se snijeg i dalje mogao otapati zbog viših temperatura tijekom dana, ne hodajte blizu zgrada ili nadstrešnica s kojih mogu padati komadi snijega i leda.         

 

 

Idi na 24sata

Komentari 61

  • billi Galeb 22.01.2024.

    Oce itko prezivit ovaj opasni val zime od - 11.

  • žila kucavica 22.01.2024.

    Suci zato u toplini ureda štrajkaju

  • ivanisa79 22.01.2024.

    Bila sam sad vani na -9 i setala dugo i bilo mi je baš fino toplo.

Komentiraj...
Vidi sve komentare