To je to što me zanima!

Sve više najmlađih oboljelo od streptokoka, osobito od šarlaha

Val streptokoknih infekcija ove godine je izraženiji među djecom, ne samo u Hrvatskoj nego i inozemstvu. Samo u Velikoj Britaniji je početkom prosinca od streptokoka umrlo sedmero djece
Vidi originalni članak

Iako je riječ o bolestima koje se uobičajeno pojavljuju u ovo doba godine, čini se kako sada ima više težih oblika nego ranije sa izraženim invazivnim oblicima bakterijskih upala. Potvrdio je to za N1 specijalist epidemiologije dr. sc. Bernard Kaić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

POGLEDAJTE VIDEO: Kako provjeriti jeste li cijepljeni od ospica

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Postoje asimptomatski kliconoše koje nose streptokok u grlu, a da nemaju simptome. Može se manifestirati kao gnojna angina, šarlah ili još teži oblici, sepsa - ustvrdio je Kaić dodajući kako je situacija po pitanju gnojne angine ipak slična kao i prethodnih godina te ne bilježe povećani broj slučajeva.

- Šarlaha je nešto malo više. Ovih invazivnih oblika sepsi imamo više nego prijašnjih godina. Inače bismo imali jednu do dvije streptokokne sepse, a ove godine smo ih imali osam. Nema potrebe testirati zdravu djecu koja nemaju simptome. Ako imaju simptome i sumnja se na bolest, ima smisla. Ako postoje grupe djece koja su bolesna, onda se u principu daju antibiotici cijeloj grupi, nema smisla tražiti tko je nositelj. Dio stanovništva uvijek nosi streptokok u ždrijelu - pojasnio je Kaić.

DOBRE VIJESTI IZ ZNANOSTI Sve smo bliže cjepivu protiv šarlaha i streptokoknih bolesti

Slična je situacija i u Europi, a osobito u Velikoj Britaniji gdje je početkom mjeseca sedmero djece umrlo zbog streptokoka. Mediji navode kako su samo u toj zemlji zabilježili 851 slučaj šarlaha, a prethodnih godina imali su u prosjeku 186 slučajeva.

Šarlah se najčešće širi među djecom u dobi od dvije do 10 godina, uglavnom u jesenskim mjesecima. Iako su osipne bolesti virusne, šarlah je iznimka, a uzročnik je beta hemolitički streptokok skupine A, inače uzročnik angine. Prenosi se kapljičnim putem i dodirom. Bolest prate promjene pokrova na jeziku te visoka temperatura.

ZARAZNE BOLESTI Nakon šarlaha i kozica dječji se organizam najdulje oporavlja

Osip se pojavljuje između trećeg i petog dana bolesti, a može potrajati i do tjedan dana. Počinje u predjelu vrata, ispod ruku i na preponama te se širi po tijelu i sastoji se od malih crvenih kvržica koje nestaju na dodir. U roku od 10 dana koža se počinje ljuštiti.

Šarlah se liječi antibiotikom u trajanju 10 dana, a stručnjaci prije terapije preporučuju napraviti bris ždrijela jer sličan tijek imaju i neke virusne bolesti. Također, bolest se može dokazati brzim testom koji je gotov za 10 - 15 minuta. Ne postoji cjepivo protiv šarlaha, a pojedinac se može razboljeti i više puta. Osim antibiotika, za olakšavanje simptoma koriste se lijekovi za snižavanje temperature. Pritom je važno piti dovoljne količine tekućine kako bi tijelo ostalo hidrirano.

KRENULE ZIMSKE BOLESTI Domaći liječnici: 'Dolazi nam puno djece sa streptokokom'

Uz vodene kozice, stručnjaci ističu da šarlah značajno oslabljuje imunitet, osobito kod manje djece kod koje se još nije potpuno razvio imunološki sustav.

Stoga valja poraditi na osnaživanju organizma uz vitamin C, vitamine B skupine, cink i omega-3 masne kiseline. Nakon preboljenja bolesti djetetu u jelovnik uvrstite više voća i povrća, a značajno smanjite šećer i zašećerene namirnice koje smanjuju broj i funkciju bijelih stanica, ključnih za borbu protiv infekcija i jačanje imuniteta. Također, osigurajte djetetu češći boravak na svježem zraku, ali i adekvatnu količinu sna i odmora.

'DOLAZI DO ZATAJENJA ORGANA' Troje preminulih od streptokoka i streptokokne sepse: 'Sve više je oboljelih, lako se prenosi'

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare