To je to što me zanima!

Thomas Jefferson 'uveo' recept u SAD, a kuhar James Hemings usavršio je makarone sa sirom

Kombinacija tjestenine sa sirom bila je poznata u Europi još u 14. stoljeću. Nakon što je Jefferson počeo to posluživati na večerama, makaroni sa sirom postali su jelo američkih bogataša
Vidi originalni članak

Makaroni sa sirom, jedan od najjednostavnijih i najbržih obroka za pripremu koji voli većina ljudi imaju vrlo zanimljivu povijest. Tu je kombinaciju u SAD prvi doveo rob Thomasa Jeffersona, kuhar James Hemings, no sam Jefferson isprva si je prisvojio zasluge za to, prenosi portal Vintage News. 

POGLEDAJTE VIDEO: Na OPG-u Perec proizvode tjesteninu sa batatom

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

James Hemings rođen je u ropstvu 1765. godine, a  1784. zajedno s Jeffersonom otišao je u Pariz kako bi izučio francusku kuhinju. Zanimljivo je da je Hemings u Francuskoj formalno bio slobodan čovjek. Nakon završetka naukovanja, postao je Jeffersonov šef kuhinje u njegovom domu u Parizu. No onda se s njim vratio  u američku državu Virginiju, kao rob, jer je tamo još vladalo ropstvo. Ipak, uspio je ispregovarati posebne uvjete i privilegije. 

Thomas Jefferson prvi je 'otkrio' recept za makarone sa sirom kad je posjetio Europu 1780-ih. Jefferson je bio uporan da se jelo 'donese' u SAD, pa je čak poslao stroj za prešanje tijesta, za izradu makarona, u Virginiju. Nakon što se vratio u Ameriku, Jefferson je to jelo često posluživao na večerama koje je priređivao, uz pozitivne kritike gostiju.

ZDRAVIJE I 'ŠARENIJE' Iako je drugačije teksture, klinci obožavaju tijesto od batata

Naravno,Thomas Jefferson nije osobno pripremao jelo od makarona koje se posluživalo na večerama. Verzije tog jela bile su poznate u Europi još od 14. i 15. stoljeća, a za njegove goste pripremao ga je, naravno, chef Hemings. On je usavršio taj recept. Naime, iako je  Hemings bio obučen da slijedi recepte, znao je dodati i vlastitu notu jelima. 

KAKO JE OSVOJILA SVIJET Bogata povijest tjestenine: Neki su je ostavljali i u oporukama

Godine 1796. James Hemings postao je slobodan čovjek, nakon što je obučio svog brata Petera da bude kuhar za Thomasa Jeffersona. Godine 1802. Peter Hemings poslužio je jelo pod nazivom 'pita zvana makaroni' na državnoj zabavi koju je organizirao Jefferson. Zanimljivo je da je u veljači 1801. Jefferson pokušao angažirati Hemingsa da mu bude glavni kuhar u Bijeloj kući, međutim on nije pristao na to. Preminuo je iste godine. 

Makaroni i sir postali su vrlo popularni među bogatim Amerikancima. Tijekom 19. stoljeća recept se počeo pojavljivati ​​u kuharicama i postao često jelo diljem Amerike i svijeta. Isprva je to bila hrana rezervirana za bogate, no s industrijskom proizvodnjom tjestenine, postaje široko prihvaćeno jelo. 

Recept za makarone sa sirom

 Sastojci

• 500 grama makarona
• 2 žličice maslaca
• 2 žličice brašna
• 250 mililitara  mlijeka
• 180 g ramasira (60 grama cheddara, 60 grama aromatičnog sira)
• 50 grama punomasnog vrhnja
• sol 

Priprema: 

Skuhajte makarone al dente, prema uputi na pakiranju. Procijedite i u istom loncu napravite umak: Stavite maslac da se rastopi na laganoj vatri, pa pomalo dodajte brašno, uz stalno miješanje kuhačom, dok se maslac i brašno dobro ne povežu u glatku tekuću smjesu.  

JELOVNIK ZA BADNJAK Recepti za jela od bakalara: Okruglice, tjestenina, bakalar s orasima i palentom, u turbanu

Ulijte mlijeko i nastavite miješati dok se ne zgusne. Isključite štednjak i dodajte sir i vrhnje, uz miješanje dok smjesa ne postane kremasta. Zatim umiješaj makarone. Poslužite tako, uz malo začina na vrhu, ili stavite makarone u pećnicu, na 180 stupnjeva da se malo zapeku na vrhu. Želite li hruskavu koricu, dodajte malo sira na vrh. 

 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Nap7 15.06.2022.

    Talijanska kuhinja najbolja

  • 14.06.2022.

    @retita🦋 nemogu pisati 😥😥sa onim imenom, ovdje 😥 izbrisalo,neznam sta da radim,imam tri zute majice a pise mi cijeli dan zabranjeno vam komentiranje 😥😥

  • 14.06.2022.

    Više volim talijansku pasta e quattro formaggi nego američki bućkuriš.

Komentiraj...
Vidi sve komentare