To je to što me zanima!

U Hrvatsku stigla aplikacija za dijabetičare: Glukozu mjeri mobitelom u jednoj sekundi

Ova aplikacija podatke automatski dijeli s liječnikom i bliskim osobama kako bi se rizik od bolesti sveo na minimum. Hrvatska je zemlja s najvećom smrtnošću od dijabetesa u Europi od 2019. godine
Vidi originalni članak

Mogućnost trenutačnog očitanja razine glukoze u tijelu koristeći pritom tek mobilni telefon od sinoć je dostupna i u Hrvatskoj. Besplatnu FreeStyle LibreLink aplikaciju, koja se nalazi na listi deset najboljih zdravstvenih aplikacija u mnogim zemljama, na hrvatskom jeziku, trenutačno mogu skinuti samo korisnici Android uređaja, stoji u priopćenju.

POGLEDAJTE VIDEO o djevojčici koja ima dijabetes i kako se nosi s tim:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Hrvatska je, prema podacima Eurostata, zemlja s najvećom smrtnošću od dijabetesa u Europi od 2019. godine. Situacija se pogoršala zbog pandemije i loše je utjecala na skrb oboljelih. Prema nekim nagađanjima, izgledno je da će ova bolest postati najveći uzročnik smrti u Hrvatskoj ('službeni podaci zasad govore da je dijabetes na trećem mjestu vodećih uzročnika smrtnosti').

OD VRTIĆA IMA DIJABETES Nika (11) si sama daje inzulin preko mobitela: 'Imam pumpicu na nozi. Navikla sam već na to'

Oboljelih u našoj zemlji je gotovo 330.000, ali kako tek jedna od dvije oboljele osobe ima dijagnosticiranu šećernu bolest, procjenjuje se da je realniji broj oboljelih oko 500 tisuća.

'Uspješno nošenje s posljedicama dijabetesa za većinu je oboljelih svakodnevni izazov pa je dostupnost najnovijih tehnoloških i u potpunosti bezbolnih rješenja koja se primjenjuju u drugim zemljama, a koja dokazano pomažu u kontroli glikemije, izrazito pozitivna vijest u zajednici osoba s dijabetesom. Upravo tako je i dočekana vijest o dolasku dugoočekivane i besplatne FreeStyle LibreLink aplikacije koju od 15. rujna mogu skinuti korisnici Android sustava, dok će oni na iOS-u na preuzimanje morati pričekati još malo. FreeStyle LibreLink aplikacija je dio FreeStyle Libre sustava, vrste virtualne zdravstvene platforme, digitalnog ekosustava kojeg čine korisnik, njegova obitelj i liječnik, a koji u sebi integrira skrb za oboljele od šećerne bolesti na trenutačno najvišoj razini', objašnjeno je u priopćenju.

'Najvažnija vrijednost ovog sustava je, uz 24-satno praćenje razine glukoze mobilnim uređajem, povezivanje oboljele osobe i liječnika u sustav koji pruža ne samo razmjenu pouzdanih informacija, savjeta i stručnog liječničkog nadzora, već i značajno veću samostalnost i sigurnost u osobnoj kontroli bolesti. Uz već dostupni LibreView sustav pomoću kojeg liječnik i pacijent mogu donositi informirane odluke o nastavku liječenja, u Hrvatskoj je dostupna i LibreLinkUp aplikacija putem koje čak 20 članova uže i šire obitelji i/ili prijatelja ima uvid u očitanu vrijednosti glukoze sebi bliske oboljele osobe pa u skladu s time može na vrijeme reagirati i oboljelome pružiti pomoć. Ova značajka od neprocjenjive je važnosti za roditelje čija su djeca oboljela od dijabetesa. Dok su djeca u školi, na druženju ili u igri, njihovi roditelji mogu provjeriti očitane vrijednosti glukoze, no ona isti osjećaj sigurnosti i olakšanja predstavlja i skrbnicima starijih ljudi i svima drugima čiji bližnji boluju od dijabetesa'.

Aplikacija korisnicima omogućuje:

  • uvid u trenutačne vrijednosti glukoze pomoću mobilnog uređaja
  • trend kretanja glukoze i vrijeme provedeno u ciljnom rasponu (TIR-u)
  • povijest očitanja glukoze, uz pohranu podataka 90 dana
  • prostor za bilješke/napomene – u kojima je moguće zapisati prehranu, dozu inzulina, tjelesnu aktivnost

Pet ključnih prednosti nove aplikacije za oboljele od dijabetesa:

1. 'FreeStyle LibreLink, LibreLinkUp i LibreView djeluju u sinergiji, a rezultat su bolji ishodi liječenja, veća samostalnost u osobnoj kontroli bolesti te uključivanje obitelji i prijatelja u praćenje vrijednosti glukoze kako bi se minimizirala opasnost od pojave mogućih rizika i komplikacija.

ŽIVOT S DIJABETESOM Rahelić: Što se ranije prepozna i liječi, sporije će se razvijati sve komplikacije dijabetesa

2. Skeniranje senzora odvija se putem mobitela pa osim što je bezbolno, očitanje vrijednosti glukoze je aplikacijom i maksimalno pojednostavljeno. Uz sebe je potrebno imati tek mobitel i senzor (nema potrebe za nošenjem posebnog čitača), dok se automatsko dijeljenje očitanih vrijednosti s liječnicima i članovima obitelji odvija bez instaliranja upravljačkih programa ili ručnog prijenosa pomoću kabela.

3. Pacijenti koji koriste FreeStyle LibreLink aplikaciju provedu više vremena u ciljnom rasponu (TIR-u) te općenito imaju bolju kontrolu glikemije. Znanstveno je dokazano kako su korisnici FreeStyle LibreLinka proveli čak pet posto više vremena u ciljnim vrijednostima u odnosu na korisnike čitača, odnosno 1.2 sata više u TIR-u, što je klinički značajan rezultat u postizanju željenih vrijednosti glukoze u danu. Osim ovoga, studije potvrđuju i da korisnici aplikacije imaju bolju sveukupnu kontrolu glikemije te postižu prosječno niže vrijednosti glukoze, a manja je pojava i hiperglikemije i drugih štetnih posljedica šećerne bolesti.

TJELESNA AKTIVNOST Život s dijabetesom: Redovnim vježbanjem možete smanjiti unos inzulina i do 30 posto!

4. Korištenje aplikacije štedi novac – osim što je besplatna, aplikacija ne iziskuje dodatne troškove, kao što je kupovina čitača. Podaci iz aplikacije se nikad ne gube uz automatski upload i pohranu na „cloud” serveru, a zahvaljujući izvrsnoj preciznosti, bez bolnog uboda prstiju, očitanje vrijednosti glukoze moguće je i preko odjeće bilo kad i bilo gdje.

5. S više od 4.5 milijuna preuzimanja aplikacije diljem svijeta, FreeStyle LibreLink nedavno se našao i na listi 10 najboljih zdravstvenih aplikacija u Portugalu, Njemačkoj ali i mnogim drugim zemljama'.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare