To je to što me zanima!

Umjetna sladila - štetna ili ne? To ovisi s čime ih kombinirate

Nije isto pijete li kavu sa zaslađivačem ili fast food 'zalijevate' tzv. dijetnim sokovima, pokazala je studija koja istražuje štetan učinak umjetnih zaslađivača na organizam
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: TOP DEVET NAMIRNICA KOJE SU NAJBOGATIJE ANTIOKSIDANSIMA

Umjetna sladila su već neko vrijeme kontroverzna - postoje studije koje sugeriraju da su barem toliko loša kao šećer, dok druge pokazuju suprotno. No novo istraživanje indicira da ovisi o kontekstu u kojem se konzumiraju.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Usredotočimo se na osnovno pitanje - djeluju li umjetna sladila, odnosno zaslađivači na kontrolu pretilosti i dijabetesa? Proturječne informacije definitivno nisu korisne za one koji moraju kontrolirati svoju prehranu, a ako je polovica studija pogrešna i ne znamo koja polovica, kome vjerovati?

Prema profesoru Danu Smallu sa Sveučilišta Yale, nitko od znanstvenika zapravo ne griješi, već samo testiraju različite okolnosti. U njegovom su istraživanju ispitanici pili napitke s voćem koji sadrže sukralozu, šećer ili sukralozu i maltodekstrin (ugljikohidrat bez slatkog ukusa). Potom je testirao njihovu tjelesnu osjetljivost na inzulin i metabolizam glukoze, a FMRI skeniranja također su otkrila promjene u odgovorima njihovog mozga na slatkoću, piše IFL Science.

Vjeruje se da ove promjene mogu uzrokovati da ljudi konzumiraju visokokaloričnu hranu i ometaju sposobnost tijela da prerađuje ono što prima. U nekim istraživanjima na životinjama, zaslađivači su umanjili sposobnost osjeta prirodno slatke hrane, što je dovelo do dodatne konzumacije kako bi dobili istu razinu nagrade - kako mozak doživljava slatko.

Naknadni testovi pokazali su da maltodekstrin nije proizveo nijedan od ovih učinaka sam po sebi; problematična je bila samo kombinacija. Prethodna su ispitivanja rijetko uključivala maltodekstrin, ali često su se temeljila na korištenju umjetnih sladila u kombinaciji s drugom hranom bogatom ugljikohidratima.

Small vjeruje kako stoga nije problem u samim umjetnim zaslađivačima, pa tako dijetna Coca Cola ne predstavlja problem ako se pije sama, kao ni recimo kava s umjetnim sladilima, no problem se javlja ako uz to jedemo nešto prirodno bogato ugljikohidratima, kao što je prženi fast food i slično.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: ČEŠNJAK POMAŽE ZDRAVLJU SRCA, ŠTITI NAS OD RAKA I JAČA IMUNITET

POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare