To je to što me zanima!

Uz prvi telefon dobile su se i upute kako se pravilno javiti

Kralj Louis-Philippe je 10. ožujka 1831. godine oformio Legiju stranaca, elitnu vojnu postrojbu. Službeno, Legiju je služila samo jedna ženska osoba, Susan Travers
Vidi originalni članak

Izumitelj Alexander Graham Bell je 10. ožujka 1876. godine u Bostonu, SAD, na vlastitom uređaju kroz mikrofon rekao: "Gospodine Watson, dođite ovdje, trebam vas". U povijesti je to upisan kao dan kad je prvi put službeno upotrijebljen telefon. Bellov asistent Watson nalazio se u susjednoj prostoriji i čuo je svaku riječ. Poziv se dogodio potpuno slučajno. Naime, dok je namještao telefon za eksperiment, po svojim hlačama prolio je kiselinu. Pozvao je Watsona, koji je bio u drugoj sobi. Dvije godine kasnije objavio je uputstva za uporabu telefona. Izrađen je i prvi telefonski imenik s otprilike 20 stranica, a unutra su se nalazile napomene kako se javiti na telefon. Bell je napisao da se pravilno javljati s "pozdrav", a Thomas Edison je predložio "halo" što je postao opće prihvaćeni pozdrav.

Dovršena Giralda u Sevilli

Dana 10. ožujka 1198. godine dovršena je Giralda u Sevilli. Nekad toranj džamije, a danas katedrale, dizajnirao je arhitekt Ben Ahmad u vrijeme dinastije Almohada. Prije djelomičnog uništenja u potresu 1356. godine, džamija je bila usporediva po veličini s velikom džamijom u Cordobi.

Oformljena Legija stranaca

Francuski kralj Louis-Philippe je 10. ožujka 1831. godine oformio Legiju stranaca, elitnu vojnu postrojbu čija je osnovna misija bila potpora francuskim kolonijalnim tendencijama, isprva u Alžiru, a kasnije "po potrebi" te su tako pripadnici Legije ratovali na brojnim ratištima diljem svijeta nerijetko se ističući hrabrošću i požrtvovnošću.

Službeno, Legiju je služila samo jedna ženska osoba, Susan Travers, koja se pridružila tzv. Free French Forces tijekom Drugog svjetskog rata te je postala član Legije nakon rata. Služila je u Vijetnamu i Prvom Indokineskom ratu. U prošlosti, Legija je imala reputaciju da privlači samo kriminalce i plaćenike, ali danas se provjerava prošlost svakog kandidata. Većina legionara dolazi iz europskih zemalja, ali sve više i više joj pristupaju Latinoamerikanci. 

Više vremeplova pročitajte ovdje 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare