To je to što me zanima!

'Većina ljudi griješi s količinom praška za veš - idealna doza ovisi i o samoj perilici rublja'

Staro je pravilo vrijedilo - što više praška, to će se bolje oprati. Međutim, s novijim i efikasnijim perilicama to više nije potrebno, a često se previše praška za veš ne uspije ni isprati pa ostavlja mrlje na odjeći
Vidi originalni članak

- Otkrili smo da se rublje možete sjajno oprati i ako koristite samo dio preporučene doze deterdženta. Ovisno o tome o kojem je deterdžentu riječ, dovoljna je često samo trećina, ili četvrtina preporučene količine, što vam može uštedjeti na stotine kuna godišnje - kazao je Ashley Iredale, stručnjak za bijelu tehniku u TV emisiji Today. 

Istaknuo je kako u njegovoj zemlji, Australiji, puno previše deterdženta za pranje rublja te kako se, kad peremo rublje s polovicom manje deterdženta od preporučene količine, mogu postići - isti rezultati. 

POGLEDAJTE VIDEO: Praonica rublja u Francuskoj ima 'tajni' kafić

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

I u nekim ranijim testovima stručnjaci su otkrili da mnogi deterdženti daju isti efekt kod pranja i s pola preporučene doze. Pritom je gotovo svejedno koristite li tekući ili deterdžent u prahu. Taj izbor ovisi o značajkama vaše perilice rublja, te vašim preferencijama. 

- Otkrili smo da deterdžent u prašku uvijek nadmaši onaj tekući. No, realno: Tekući prašak i jest onaj u prahu, pomiješan s vodom, pa tako zapravo u cijeni plaćate tu vodu - kaže Iredale.

Ipak, dodaje, proteklih godina se i među tekućim deterdžentima može naći nekih koji odlično peru, pa su čak i efikasniji od praška. Dodaje kako bi trebalo koristiti tekući deterdžent ako imate perilicu s malom potrošnjom vode, jer se prašak u malim količinama vode možda neće dobro otopiti. No, i tome možete doskočiti, tako da ga pomiješate s malo vode, prenosi Daily Mail. 

Stručnjaci su utvrdili da prašak bolje skida svježe mrlje, te bolje djeluje kod visokih temperatura i bijelog rublja, dok na tamnijoj odjeći može ostaviti puderasti trag, ako se dobro ne otopi. Tekući deterdžent bolji je kod efikasnijih perilica koje imaju funkciju štednje vode. Iako je prašak učinkovitiji, tekući deterdžent rješava vas i brige oko naslaga praška koje se nakupljaju u ladici perilice za deterdžent, dodaje Iredale. 

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Prva proleterska_1_1 02.05.2021.

    Sad me dobro slušajte i zapamtite ako želite ubaciti manje praška. Svaka perilica ima na dnu , skoro na liniji tla pumpu za vodu. Kad mašina završi ciklus od pumpe pa do visine bubnja u cjevi nema vode . Kad stavite rublje u pranje i uključite perilicu , mašina pusti vodu na prašak i prašak ispere u taj prazan prostor, između pumpe i bubnja . Polovina dozirajučega praška završi tako u toj donjoj cjevi van bubnja a ne u bubnju . Zato ne stavljajte odmah prašak , nego perilicu  pokrenite -ukljućite- bez praška . Kad se nakon npr. 5 -10 sekundi taj prazan prostor u odvodnoj cjevi napuni , mašinu izključite , dodajte polovinu doze , koje ste prije stavljali i mašinu opet uključite !

  • Uragan64 01.05.2021.

    Rublje se kaze na Hrvatskom

  • crna žena 01.05.2021.

    Tekući deterđent ne ostavlja tragove kad se pere na nižim temperaturama.

Komentiraj...
Vidi sve komentare