To je to što me zanima!

WHO upozorava: Porast ospica u Europi i Latinskoj Americi

Stvarni se broj procjenjuje na oko 6,7 milijuna slučajeva ospica u prošloj godini. WHO procjenjuje da je lani umrlo 110.000 ljudi, uglavnom djece, od bolesti koja može biti spriječena cjepivom
Vidi originalni članak

Širom svijeta u 2017. službeno je evidentirano oko 173.000 slučajeva ospica što predstavlja skok od više od 30 posto u odnosu na godinu prije, navodi WHO u izvješću objavljenom u četvrtak.

Stvarni se broj procjenjuje na oko 6,7 milijuna slučajeva ospica u prošlog godini. WHO procjenjuje da je prošle godine umrlo 110.000 ljudi, uglavnom djece, od bolesti koja može biti spriječena cjepivom.

- Ono što više zabrinjava od toga povećanja jeste da vidimo stalno širenje ospica u zemljama u kojima to nije zabilježeno godinama - kaže Martin Friede, izvršni direktor u odjelu WHO-a za cijepljenja, cjepiva i biofarmakologiju.

- To sugerira da zapravo nazadujemo u određenim slučajevima - rekao je na konferenciji za novinare.

Ta izrazito zarazna bolest može biti smrtonosna ili izazvati gubitak sluha i mentalne poremećaje kod djece. Često je preteča drugih epidemija poput difterije u populaciji koja nije u dovoljnoj mjeri procijepljena.

Njemačka, Rusija i Venezuela prošle su godine imale velike epidemije ospica zbog čega je povučena ocjena da u tim zemljama nema širenja bolesti, naveo je WHO.

MISLILI SU DA JE SRETAN Beba se stalno smijala, a onda su joj otkrili tumor na mozgu

- Vidimo porast u 2018. i čini se da je taj porast stabilan pa smo zabrinuti da ono što započne kao porast postaje uzlazni trend - kaže Friede.

- U ovom trenutku u 2018. smo na putu da imamo više slučajeva nego u 2017. - izjavila je Katrina Kretsinger, predstavnica WHO-a.

Po podacima do studenoga ove godine broj slučajeva veći je deset posto u odnosu na 2017.

Globalno je procijepljenost prvom dozom cjepiva stala na 85 posto, a 95 posto je potrebno da bi se spriječile epidemije, navodi WHO. Procijepljenost drugom dozom je na 67 posto.

- Većina djece koja propuste (cijepljenje) živi u najsiromašnijim zajednicama u svijetu, mnoga u zonama sukoba -  kaže Ann Lindstrand iz WHO-a.

No u nekim dijelovima Europe i Latinske Amerike, 'negativne dezinformacije ili nepovjerenje u cjepiva' obeshrabruje cijepljenje, kaže on poručujući da su cjepiva sigurna. Neki roditelji pogrešno pripisuju pojavu autizma cjepivu protiv ospica.

REVOLUCIONARNO Razvili virus koji ubija stanice raka - i uništava im skrovišta

Cilj WHO-a je iskorijeniti ospice do 2020. no to je upitno ako se ne osigura javna potpora cijepljenju i ulaganje u cijepljenje.

- Izloženi smo riziku da izgubimo rezultate postignute proteklih desetljeća u zaštiti djece i zajednice od razorne bolesti koju je moguće u potpunosti spriječiti -  poručuje zamjenica glavnog direktora organizacije Soumya Swaminathan u priopćenju.

Idi na 24sata

Komentari 7

Komentiraj...
Vidi sve komentare