To je to što me zanima!

Imate problema s 'purećom kožom'? Ublažite je pilingom

Keratosis pilaris, ponekad nazvana 'pureća koža', uobičajeno je stanje koje uzrokuje pojavu grubih izbočina. Ti prištići su mrtve stanice kože koje začepljuju folikule dlake
Vidi originalni članak

Keratosis pilaris obično se javlja na nadlakticama, bedrima, obrazima ili stražnjici. Nije zarazan te obično ne uzrokuje nelagodu ili svrbež, već je više estetski problem. Naime, upravo radi raznih slojeva tekstila koje nosimo, to stanje može se pogoršati, pogotovo tijekom zime.

Koji su simptomi keratosis pilaris?

Najistaknutiji simptom je izgled, vidljive izbočine koje se pojavljuju na koži podsjećaju na naježenost. Izbočine se mogu pojaviti bilo gdje na koži gdje postoje folikuli dlake i stoga se nikad neće pojaviti na tabanima ili dlanovima. Keratosis pilaris je česta pojava na nadlakticama i bedrima, a može se proširiti na podlaktice i potkoljenice.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Pureća koža je uobičajena kod žena, djece ili tinejdžera, kao i kod onih sa suhom kožom, ekcenima, ihtiozom, peludnom groznicom, kao i kod pretilih ljudi. Svatko može biti podložan ovom stanju kože, ali najčešće je prisutan kod djece i tinejdžera. Keratosis pilaris često počinje u kasnom djetinjstvu ili adolescenciji.

EVO ŠTO JE U TRENDU 'Sočan' izgled: Nose se smeđe nijanse ruževa - svijetle i tamne

Obično nestane u srednjim 20-ima, a većina slučajeva potpuno nestane do 30. godine.

Dva uobičajena sastojka unutar hidratantnih tretmana za ovo stanje su urea i mliječna kiselina. Ovi sastojci pomažu opustiti i ukloniti mrtve stanice kože te omekšati suhu kožu. Druge metode liječenja koje dermatolog može predložiti uključuju: mikrodermoabraziju, kemijski pilinzi i kreme s retinolom.

Keratosis pilaris se ne može spriječiti, ali pridržavanje nježne rutine njege kože može pomoći u sprječavanju pogoršanja i umanjiti njihov izgled. Na primjer, korištenje bezuljne kreme ili masti za vlaženje kože može spriječiti začepljenje pora.

Iako se stanje ne može izliječiti, tretmani za samostalnu njegu mogu pomoći smanjiti neravnine, svrbež i iritaciju. Tu su tople kupke, koje mogu pomoći u otčepljenju i opuštanju pora. Ipak, važno je ograničiti svoje vrijeme u kadi jer duže vrijeme pranja može ukloniti prirodna ulja iz tijela.

PODIGNUTE OBRVE Obrve češljajte prema gore, uz ove savjete izgledaju savršeno

Također, svakodnevni piling može poboljšati izgled kože. Dermatolozi preporučuju nježno uklanjanje mrtve kože spužvicom za kupanje.

Nadalje, losioni s mliječnim kiselinama, mogu hidratizirati suhu kožu i potaknuti obnovu stanica. Izbjegavajte usku odjeću jer ona može uzrokovati trenje koje može iritirati kožu. Koristite ovlaživače zraka. Oni dodaju vlagu zraku u prostoriji, što može održati vlagu kože i spriječiti pojavu svrbeža, piše Healthline.

Recept za piling

Sastojci:

  • pola šalice ulja (slatkog badema, grožđa, arganovog ili nekog drugog ulja za masažu)
  • 1 šalica morske ili himalajske soli (oni koji imaju osjetljiviju kožu mogu umjesto soli koristiti šećer)
  • 5 – 15 kapi kvalitetnog eteričnog ulja (lavandino, limunska trava ili ružmarin).

Priprema: Kad pomiješate sve sastojke, smjesu nanesite na kožu i masirajte kružnim pokretima oko 15 minuta. Zatim sve dobro isperite toplom vodom, a kožu posušite ručnikom i namažite aloe verom. Možete probati i klasični piling od morske soli i ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Uzmite jednaku količinu soli i ulja, masirajte kožu smjesom i zatim dobro isperite. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 𝓝𝓲𝓷𝓪 𝓽𝓱𝓮 𝓫𝓪𝓭𝓪𝓼𝓼 26.03.2024.

    Rukavica od jute :P

Komentiraj...
Vidi sve komentare