To je to što me zanima!

Željko i Mile: Puno bolje živimo uz najmanji stimulator za srce

Kroz ubod na preponi, elektrostimulator srca velik tek 25 milimetara, isporučuje se ravno u srce pacijenta. Stoji 60 tisuća kuna i može trajati od 12 do 15 godina
Vidi originalni članak

Razlika u kvaliteti života prije i sad je neusporediva. Jednostavno nemamo riječi zahvale. Liječnici i osoblje su vrhunski i divni, govore zahvalni pacijenti Željko Granić (64) iz Dalmacije i Mile Čaćić iz Škrljeva ponad Rijeke. 

Njima su u petak na KBC-a Rijeka prvi put u Hrvatskoj, izveli ovakvu operaciju srca. Radi se o ugradnji najmanjeg elektrostimulatora srca na svijetu. Veličine je kapsule, dugačak 25 milimetara i implantiran je direktno u srce. Zahvat je u angiosali Odjela za invazivnu i interventu kardiologiju na Sušaku izveo tim liječnika na čelu s dr. Sandrom Brusićem i Zlatkom Čubranićem te s artimologom - elektrofiziologom riječke bolnice.

VRLO KOMPLICIRANI ZAHVATI Hrvatski kirurzi spašavali su odrezane podlaktice, šaku, prst

- Radi se o novoj metodi, tj. uređaju koji je vrlo malen i koji, za razliku od svih dosadašnjih pacemakera, više ne treba elektrodu, čime se izbjegavaju sve komplikacije inače vezane uz nju, poput njenog puknuća, infekcija sustava i slično. Ovaj revolucionarni uređaj bez žica i baterija, preko malog uboda kroz preponu (bez kirurških rezova), putem katetera se isporučuje izravno u srce bolesnika i zatim pričvrsti na stijenku pomoću fleksibilnih zubaca. To je puno jednostavniji način od postavljanja tradicionalnih elektrostimulatora, koje zahtijeva složenu operaciju ugradnje uređaja u kirurški napravljen džep ispod kože, odnosno ključne kosti, te uvođenje elektroda putem krvnih žila u srce - pojašnjava dr. Brusić. 

Implantacija ove “kardiokapsule” vrši se pod lokalnom anestezijom, a zahvat traje oko pola sata, što je malo kraće od ugradnje klasičnih pacemakera. Minijaturna veličina i minimalno invazivan pristup ne ostavljaju znakove medicinskog uređaja pod kožom, postotak komplikacija je niži u odnosu na tradicionalan pristup, nema ožiljaka niti potrebe za dugim oporavkom. Naime, pacijenti već nakon osam sati mogu ustati i hodati, a već drugi dan napustiti bolnicu. Također, trajnost uređaja je dulja od standardnog pacemakera, koji u prosjeku traje od 8 do 10 godina, a procijenjeni vijek ovog uređaja je od 12 do 15 godina.

PRVI U HRVATSKOJ Revolucija u KB Dubrava: Od potkoljenice napravili čeljust

- Vrijednost uređaja je 60.000 kuna, što je deset puta skuplje od tradicionalnog pacemakera te je, ovisno o priljevu novca trenutačno indiciran samo u bolesnika koji su pod visokim rizikom za infekciju ili imaju začepljene krvne žile, što onemogućava ugradnju standardnog pacemakera ili su već imali infekciju, poput navedenog riječkog pacijenta kojemu su u prošlosti već ugrađena četiri stenta, transplantiran mu je bubreg, prebolio je sepsu i imao operaciju prostate - dodaje dr. Čubranić.

OVE FOTKE DOKAZUJU DA JE SEVERINA I DALJE SEKS BOMBA: 'Možda je popustio botoks, ali žena je nevjerojatna'

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare